Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar
Bu haber 07 Ağustos 2021 - 17:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli vatandaşların araç alımında gerekli olan belgeler, yeni araç almak isteyen engelli vatandaşlar ve yakınlarının merak ettiği konulardan birisidir. İstenilen belgelerin ibraz edilmesi durumunda sıfır olarak alınacak araçlarda engelli olan vatandaşlar özel tüketim vergisi (ÖTV) ödemesi yapmadan daha ucuza alabilmektedirler. Son düzenleme 2019 yılında yapılmış olup bu düzenlemeyle birlikte araç alma işlemleri hakkında bütün merak edilen soruları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Engelli Araç Alımıyla ilgili Bilinmesi Gerekenler

Engelli araç alımıyla ilgili olarak bilinmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda egelli araç alımı ne yazık ki boş bir hevesten öteye gitmez. Bu sebeple engelli araç almak isteyen kişilerin önceden bu hususları araştırmaları gerekmektedir. Bilinmesi gereken hususlar özetle şu şekilde;

 • Engelli kişilerin ÖTV indiriminden yararlanmak adına almak istedikleri aracın motor gücünün 1600 cc’nin üzerinde olmaması gerekmektedir.
 • Engelli vatandaş tarafından ÖTV indiriminden yararlanılarak alınan aracın satın alış tarihinden sonraki 5 sene içerisinde yeni bir araç alması mümkün olmamaktadır.
 • Alınması planlanan ve engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için alacakları aracın sıfır olması gerekir. 2. El araç alımı yapılamaz ve bu durumda 2. El araçlarda ÖTV indiriminden faydalanılamaz.

Engelli Araç Alımı İçin İstenen Evraklar

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar
Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engelli araç alımında talep edilen evraklar, engelli kişi ya da ailesi tarafından hazırlanan evraklarla birlikte ÖTV yani özel tüketim vergisi ödemeden sıfır araç sahibi olmak mümkündür. 2019 yılında yapılan engelli araç alımıyla ilgili düzenlemeler neticesinde istenen evraklar şu şekildedir;

 • Engelli vatandaşın heyet tarafından onaylanmış olan engelli raporu
 • Engelli kişilerin aldıkları raporda bulunan engel derecesi
 • Engelli olan kişinin aracı kullanması halinde H sınıfı ehliyet sahibi olması
 • Bunların yanısıra vergi dairesi tarafından alınan ÖTV ödeme belgesi

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir ?

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar
Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

2019 yılında engelli araç alımıyla ilgili düzenlemeler ilgili yönetmeliğe göre düzenlenmiştir. Bahsi geçen yönetmelikte belirlenen şartlar şu şekildedir;

 • Alınan engelli raporu T.C devlet hastanelerinden, eğitim ve araştırma hastanelerinden alınması gerekir ya da ilgili tıp fakültelerinden alınmış olmalıdır. Bunun dışındaki sağlık kuruluşlarından yani özel hastane ve aile sağlık merkezlerinden alınmış olan sağlık raporları geçersizdir.
 • Engelli olan kişinin devlet veya diğer bahsi geçen sağlık kurumlarından almış olduğu sağlık raporunda, kişinin %90 oranına engelli olduğu belirtilmiş olmalıdır. Bahsi geçen engel oranının dışında yani %90 oranının altında olan engelli vatandaşlar için ÖTV indiriminden (Özel Tüketim Vergisi) yararlanamazlar.
 • Rapor üzerinde yer alan “Özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresinin bulunması durumunda aracı sadece engelli vatandaş kullanabilir. Diğer bir raporda geçen ibarede “Otomatik araç kullanabilir” şeklinde belirtilmesi durumunda aracı ÖTV indirimi ile satın alınmış sıfır model aracı herkes kullanabilir.

ÖTV İndirimi Hangi Araçlar İçin Geçerli

ÖTV indirimi kapsamında yer alan araçlar, mevzuatta çok açık bir şekilde belirtilmiştir. Araç 2. el değil sıfır olması gereklidir ve 1600 cc’nin altında motor gücüne sahip olmak zorundadır. Yani 1600 cc üzerinde bir aracı sıfır dahi olsa ÖTV ödemeden alamazsınız.

Engelli ÖTV İndirimi

Devlet tarafından engelli vatandaşlara tanına bu hak kanunun belirlemiş olduğu kriterler göz önüne alınarak yapılması gerekir. Engelli vatandaşın alacağı araç sıfır olmalıdır.

Bu hususla ilgili olarak;

 • Araç almak isteyen engelli vatandaşın hangi tür engelinin olduğuna bakılmaz. Daha net ifade edecek olursak; engelli kişinin hayatını kısıtlayan engelin, görme, işitme, konuşma veya ortopedik handikaplardan oluşmasının bir farkı yoktur. Diğer yandan zihinsel engelliler ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerde ÖTV indiriminden faydalanabilmektedir.
 • Engeli bulunan kişilerin ÖTV indirimi sayesinde aldıkları bu otomobilleri, kendilerinin kullanacağı gibi bir zorunluluk yoktur. Alınan bu sıfır otomobilleri engelli vatandaşın yakınlarıda kullanabilirler.
 • Araç alınırken engelli olan kişinin araca rahat bir şekilde binebilmesi açısından ilgili düzenlemelerin yapılması gereklidir. Bu noktada engeli bulunan kişinin araçta rahat bir şekilde seyahat imkanı olabilmesi açısından tekerlekli sandalye ile binebilmesi için uygun düzeneğin araca yapılması şartlar arasındadır.

Engelliler İçin ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır?

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar
Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Engeli bulunan kişilerin ÖTV indiriminde faydalanabilmesi için, “ağır engelli” şeklinde sağlık raporunda belirtilmiş ve kişilerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar yakınları tarafından bu işlem yapılabilmektedir. Buna göre mevzuatta aracın trafik tescil işlemleri sırasında, engeli bulunan vatandaşın yanısıra yakınlarının ya da şoför olarak kullanacak kişinin bilgiside kayıt altına alınacaktır.

Beyanında aracı şoför olarak kullanacak kişinin noter tarafından onaylı trafik tescil işlemleri sırasında ilgili memura vermesi gerekir. Şoför olarak aracı kullanacak kişinin en az B sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.

Araç Alımında Özürlü Yaşı Kaç Olmalı?

Engelli kişilerin araba alma yaşı önemli olmamakla birlikte sağlık kuruluşundan alınan %90 ve üzeri engel oranı olduğuna dair raporun olması yeterlidir. Burada engelli olan kişinin yaşı kaç olursa olsun ÖTV indirimden faydalanma hakkına sahiptir. Ancak engelli kişinin %90 oranının altında özrü bulunması halinde 17 yaşından büyük olması gerekir.

Engelli Araç Satışı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar
Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Son düzenlenen mevzuatla birlikte engelli araç satışıyla ilgili bilgiler vatandaşlara sunulmuştur. Eğer engelli olan kişi ÖTV indirimiyle bir araç almış ve bu aracın satışını yapmak isterse bu durumda ÖTV farkının ödenmesi gerekmektedir. Diğer yandan aracın satılabilmesi için engelli vatandaşın almış olduğu aracın rehin durumunda olmaması şarttır. Bu nedenle araç üzerinde bulunan rehinin kaldırılmasıyla ilgili olarak aracın kayıtlı olduğu ildeki Trafik Tescil Şubesi’ne gidilerek söz konusu araç hakkındaki rehin kararının kaldırılması gerekmektedir.

Engelli Araçlarının Satış Süresi

Engelli araç satımı yapılabilmesi için, ÖTV ödenmemiş şekilde alınan aracın satın alınmasının üzerinden 5 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Yani 2021 yılında alınan bir aracın 2026 yılında satışı gerçekleştirilebilir.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar ile ilgili konumuzun sonuna geldik. Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz Yüzde 40 Engelli Raporu Rehberi adlı konumuzu ziyaret etmek için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER