Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022
Bu haber 23 Mayıs 2021 - 14:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Engelli maaşlarıyla ilgili merak edilen sorular genelde Engelli maaşı neden kesilir ? Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Engelli maaşı sigortalı işe girince kesilir mi ? İkametgah değişikliği 2022 engelli maaşını keser mi ? Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar alınır mı ? Gibi uzun bir liste halinde kitapçık oluşturabilir desek yeridir. Bizde sizler için Engelli maaşının kesilmesine neden olacak en populer sorulara rehber niteliğinde bu yazıyı hazırladık.

Engelli maaşı neden kesilir ?, engelli aylığı hangi durumlarda kesilir ?, Engelli aylığı kesilen vatandaşlar ne yapmalı ?, Engelli maaşları kesiliyor. 3 aylık özürlü maaşı neden kesilir ?, 2022 özürlü maaşı hangi hallerde kesilir ?, Engelli maaşı kesilenler ne yapmalı 2021 ?, Engelli maaşım kesildi ne yapmalıyım ?, Engelli maaşı ne zaman kesilir ? gibi soruların hespine bu makale içerisinde yer verilmiştir.

Engelli Maaşı Neden Kesilir

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022
Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Adres değişikliği

Maaşlarının hesaba yatmadığını gören vatandaşlar endişelenerek Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları yada Alo 144’ü arayarak sorunun neden olduğunu anlamaya çalışıyorlar ve ilk akıllara gelen Engelli maaşının kesilmesi oluyor. Engelli maaşının kesilmesine sebep olan durumlardan bir tanesi ikametgah değiştirilmesinden dolayıdır. İkametgahlarını farklı il ve ilçeye taşıyan daha doğrusu farklı vakfın görev alanında olan bir yere taşınması durumunda engelli maaşı kesilir. En sık görülen ve engelli vatandaşların yaptığı hataların başında bu konu gelir.

Şunu hatırlatmak isteriz ki engelli vatandaşların aldıkları maaşlar ikamet ettikleri Sosyal Yardımlaşma Vakfı kontrolündedir, bu sebeple ikametgah değiştirmeniz ve bu durumu unutmanız halinde maaşınız kesilebilir. Ancak aynı ilçe içerisinde yapacağınız adres değişikliği sonucunda maaşınız direkt olarak kesilmez. Tüm ilçelere bağlı bir Sosyal Yardımlaşma Vakfı vardır. Aynı ilçe içerisinde bir adres değişikliği yapmanız ilçenizde bulunan vakfın görev sahasında kalacağınız için Engelli maaşı yardımınız sekteye uğramayacaktır.

Ancak aynı ilçe içerisinde yapacağınız ikametgah sonucunda sistem üzerinde bulunan dosyanız güncelliğini kaybedeceğinden dolayı vakfın tekrar evinizi ziyaret etmesi söz konusu olacaktır. Fakat siz ikametgah değişikliğinizi nüfustan düzeltmezseniz bu durumda ilgili vakıf bu durumdan haberdar olamayacağından dolayı her sene rutin olarak yapılan hane ziyareti sonrasında durumu fark edecek ve engelli maaşınızın kesilmesine neden olacaktır.

Önemli Hatırlatma; Engelli maaşının kesilmesi sonrasında nüfus dairesi üzerinden adresinizi değiştirseniz bile ne yazıkki maaşınız vakfa başvursanız bile direkt olarak bağlanmayacaktır. Böyle bir durumda sizden yeniden süresi dolmamış olan noter onaylı rapor örneği istenecektir. Daha önce vakfa bu rapor örneğini iletmiş olsanız bile bu raporlar arşivden çıkarılmaz ve sizden istenen engelli raporu başka nüshası yoksa bu durumda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Engelli raporunuzu aldığınız hastaneden ilgili birimden rapor örneğinin üzerine “Aslı gibidir” kaşesi vurdurmak
 • Defterdarlardan istemek

Raporunuzu vakfa sunduktan sonra kişi başına düşen gelir yeniden hesaplanacaktır. Daha önce size bağlanan maaştan sonra ev, araba veya maaşlar geçmişse bunlarda hesaba dahil edilecektir. Bu nedenle kişi başına düşen gelirinizin üksek çıkması sonucunda engelli maaşı bağlanmayacaktır. Seçim dönemlerinde ikametlerini değiştirerek sevdikleri muhtar adaylarına oy verebilmek için adres değişikliği yaparak yeni adreslerini oy verecekleri ile kayıt ettirirler. İşte bu hataya düşenler üzülerek söylüyoruz ki yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Ölüm Durumunda

Engelli maaşının kesilmesine sebep olan durumlardan biri de hak sahibinin vefat etmesi sonucudur. Böyle bir durumda kişinin ölümü resmiyete işlenmez ve ilgili engelli maaşını çekmeye çalışırsanız bu durumunda devletin yasal yollarla mevcut tahsili yapılmış olan paranın faiziyle birlikte sizden tahsil edecektir.

Feragat Etmek

Adı üstünde feragat yani kişinin kendi rızası dahilinde yazılı olarak bildirmesi durumunda engelli maaşı kesilecektir.

Muhtaçlığın kalkması

Vakfın kullanmış olduğu sistem sayesinde üzerinize kayıtlı olan tüm mülk vs görünmektedir. Bundan dolayı sosyal incelemelerden elde edilen bilgiler doğrultusunda üzerinize kayıtlı mal varlıkları var ise ve mütevelli heyeti muhtaç olmadığınıza karar verirse feshedilir ve maaşınız kesilir. Ek olarak vakfın kullanmış olduğu bütünleşik yardım sisteminde üzerinize kayıtlı olan mal varlıkları görünsede banka hesaplarınız görünmez.

Özürlülük oranının % 40’ın altına düşmesi

1.madde bahsettiğimiz gibi bir durumla karşılaşmanız durumunda sizden istenecek engelli raporunun eskisini bulamaz ve yeniden rapor çıkarmak zorunda kalırsanız ve raporda engellilik oranınız %40 altına düştüğü tespit edilirse maaşınız kesilir. Yine süreli olarak verilen raporunuzun süresi dolması halinde tekrar sağlık kurulundan rapor aldığınızda engellilik oranınız %40 altına düştüğü tespit edilirse maaşınız kesilir.

Sosyal Güvenlik kaydının tespit edilmesi

Engelli kişilerin SSK’lı olarak bir işte çalışmaya başlaması neticesinde vakıf sistemlerine otomatik olarak bilginiz düşmekte ve engelli maaşınız otomatik olarak durdurulmaktadır. Ancak içeride kalan paranız varsa hesabınıza yatınca çekebilirsiniz.

18 Yaşını Doldurunca Özürlü Maaşı Kesilmesi

Engelli maaşıyla 18 yaş altı özürlü maaşı farklı maaş türleridir ve kriterleri farklıdır. Bu sebeple 18 yaş altı engelli maaşı alan bir kişinin 18 yaşını doldurmasıyla birlikte maaşı kesilecektir. Eğer engelli kişi 18 yaş altı ise ve daha sonra 18 yaşını doldurduysa maaşı kesilmektedir.

18 Yaş Altı Özürlüye Bakan Bakıcının Aynı Hanede Bulunamaması

Engelli olan ve 18 yaşı altında bulunan kişilere bakan kişilere maaş bağlanmaktadır ancak bu bakıcıların (anne, baba, vs) özürlü olan kişiyle aynı ev içerisinde ikamet etmediği tespit edilmesi durumunda maaşı durdurulacaktır. Hatta aynı hanede bulunsa dahi fiili olarak bakımın gerçekleşmemesi durumunda ve bunun tespit edilmesiyle birlikte engelli maaşı kesilecektir. Daha net ifade etmek gerekiyorsa, engelli olan kişiye tahsis edilen ödeneği bakıcı olan kişi engelli kişi için harcamıyorsa ve farklı şekilde harcadığı tespit edilirse aylık kesilir.

Türk Vatandaşlığından Çıkarılmak

Engelli kişinin Türk vatandaşlığından çıkması veya çıkarılması durumunda engelli maaşı kesilecektir.

Engelli Maaşının 1 Sene Boyunca Çekilmemesi

Hesabınıza yatırılan engelli maaşını 1 yıl boyunca aralıksız olarak çekemiyorsanız devlet bu paraya ihtiyacınız olmadığını düşünerek engelli maaşınızı kesecektir. Yani şu an ihtiyacım yok hesabımda biriksin dediğinizde devlet bunun tespitini gerçekleştirip maaşınızı kesecektir.

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? sorusunu detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık, yine aklınıza takılan diğer soru ve sorunlarla ilgili sayfamızda bulunan yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

En çok sorulan diğer soruları aşağıda cevaplıyoruz.

İkametgah Değişikliği 2022 Engelli Maaşını Keser Mi ?

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022
Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Adresinizi yani ikamet ettiğiniz yeri değiştirmeniz durumunda 2022 engelli aylığının kesilmesi söz konusu olacaktır. Adres değişikliğinde engelli maaşı kesilir mi sorusuna detaylı olarak cevaplayacak olursak maddeler halinde şu şekilde;

Aynı ilçe içerisinde adres değiştirirseniz:

Aynı il, ilçe içerisinde bulunan başka bir yerde ikamet etmeniz durumunda bunu vakfa bildirmeniz gerekmektedir Vakfa bildirmediğiniz durumda ve senelik periyotlar halinde hane ziyaretlerinin yapıldığı zaman tespit edilmesi durumunda aylığınız kesilir. Bu gibi durumlarda vakıfta kayıtlı olan telefon numaranız yanlış yada numaranız kayıtlı değilse size ulaşılamayacağından dolayı adres tespitiniz gerçekleşemeyecektir ve aylığınızın kesilmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple vakıfta bulunan numaranızı güncel tutmanızda her daim fayda var.

Farklı İle yada ilçeye taşınırsanız:

Bulunduğunuz il veya ilçeyi değiştirmeniz durumunda nüfus müdürlüklerinden adres değişikliği işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Çünkü her il yada ilçenin kendisine bağlı sosyal yardım vakfı farklıdır. Taşındığınızda doğal olarak vakfınızda değişecektir ve bu sebeple adres değişikliğinizi mutlaka yapın. Sosyal yardımlaşmadan almış olduğunuz 2022 engelli maaşları bir emekli maaşı gibi değil tamamen farklı ve yardım kategorisindedir.

Her il ve ilçede bulunan vakıflar denetimlerini kendileri yapar ve bu denetim doğrultusunda mütevelli heyetine intikal eden bilgiler doğrultusunda mütevelli heyeti uygun görürse maaş bağlanır. Şunuda unutmayalım her ne kadar biz maaş desekte aslında bu bir maaş değil yardım türüdür.

Hem engelli maaaşı hemde devletin vermiş olduğu yaşlılık maaşları yardım adı altında verikmektedir. Bu sebeple belirlenen kriterleri karşılamamanız durumunda engelli maaşınızın kesilebilir ve bu yetkilendirme vakıflar sahiptir.

Engelli Maaşı Sigortalı İşe Girince Kesilir Mi ?

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022
Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Sigortalı bir işe başlamanız durumunda sistem üzerinden otomatik olarak tespiti yapılmakta olup engelli maaşınız kesilecektir. Hatta 18 yaş altında bulunan engelli çocuğunuz varsa onunda maaşı kesilecektir. Fakat şunuda belirtmek gerekir ki ev halkından birisinin SSK’lı olarak çalışılması direkt olarak engelli maaşının kesilmesine neden olmaz burda daha çok muhtaçlık sınırı gözetilir. Ancak sigortasız olarak bir işte çalışmanız maaş kesintisine neden olur mu, el cevap olmaz. Fakat sigortalı çalışmanız durumunda maaşınız kesilir.

Engelli Üzerine Ev Yada Araba Alırsak Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022
Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Engelli aracı alınca maaş kesilir mi ? Engelli raporuyla alınan araba maaşınızın direkt olarak kesilmesine sebep olmaz. Fakat engelli gelir testinin yapılmasıyla birlikte aldığınız araç hanenize işlenecek ve böyle bir durumda engelli maaşınız kesilme ihtimali olacaktır. Daha doğrusu aldığınız aracın rayiç bedeline bağlı bir durumdur.

Ev Alınca engelli maaşım kesilir mi ?

Ev almanız durumunda ve gelir testinde hanenize işlenecektir. Yapılacak engelli maaşı hesaplaması sırasında muhtaçlık sınırı olan kişi başı 852,53 TL’yi geçerse maaşınız kesilebilir.

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?

Engelli Maaşı Evlenince Kesilir Mi ?
Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Evlilik durumunda engelli maaşınız kesilmez. Fakat evlendikten sonra adres değişikliğiniz olacaksa bu durumda eşiniz de ikamet adresini sizinle aynı adrese alarak sosyal yardımlaşmaya gelir testine başvurmanız gerekiyor. Artık evli konumundasınız ve anne babanızla yaşamıyorsunuz. Yeni bir aile kurulduğundan dolayı eşinizle birlikte sosyal yardımlaşmaya başvurarak aileniz için yeni bir dosya açtırarak gelir testi talep etmeniz gerekiyor.

Engelli Maaşı Kesildikten Sonra Tekrar Alınır Mı ?

Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022
Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022

Engelli maaşı kesildikten sonra tekrar başvurmanız durumunda yeni bir incelemeye tabi olacaktır ve başvuru sonucunu beklemeniz gerekecektir. Daha önceki gibi maddi durumunuzda muhtaçlık sınırındaysanız ve farklı bir durum oluşmamışsa engelli aylığı tekrardan bağlanabilir. Ancak hanenize yeni mal varlıkları ve gelirler eklenmişse bu durumda hesaplama yapılacak ve muhtaçlık sınırını geçmişseniz maaş bağlanmayabilir.

Engelli maaşı neden kesilir ? ve Engelli aylığı hangi durumlarda kesilir konusunda tüm detayları en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalıştık. Aklınıza takılan diğer soru ve sorunlar için yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Ayrıca Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama için E- devlet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına burdan ulaşabilirsiniz.

2022 E-Devlet TC NO ile Engelli Maaşı Sorgulama ile alakalı daha önce yazmış olduğumuz makalemizden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
7 ADET YORUM YAPILDI
Meryem Taş 6 Eylül 2021 / 09:01 Cevapla

Selamlar benim 9 yaşında %90engeli kızım var babasından boşandim nerdeyse 1 yıl geçmişti babasi sgk ise girmiş diye kızımın maasi ni kestiler bu konu hakkında bilgi almak istiyorum bosandim ve bizimle hiçbir ilişkisi kalmadı ayrı bir şehirde yaşıyor ne yapmalıyım söylerseniz sevinirim saygılar.

 • Ebru 19 Ekim 2021 / 12:21 Cevapla

  Merhaba bnm babam da %51 li oranla çalışamaz raporu vardı maaş alıyordu ama bir senedir ne adres değişikliği ne mal mülk ne sigortalı iş vs hiçbişey olmamasına rağmen maaş kesildi verilmiyor yeniden başvuru için gittiğinde farklı illerdeki hastanelere müracaat edin deniliyor bunun sebebi ne olabilir ne yapmamız gerekiyor ltfn yardımcı olun bize

 • Mustafa KARAMAN 22 Ekim 2021 / 22:11 Cevapla

  Daha önce engelli maaşı alıyordum sigorta girişi olduğu için maaşım kesildi sigortadan çıkışım yapılacak engelli maaşı için tekrar rapor isteyecekler mi ve başvuru için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 • Adilcan 27 Ekim 2021 / 21:52 Cevapla

  Merhaba 6 kişilik aileyiz. Kimse sigortalı degil ablam ve. Ben bakıma Muhtacız. Bize annem bakıyor. Ablam ve ben hem engelli hemde bakıcı maaşı alıyoruz. Benim sorum şu bizim hane gelirimiz nasıl oluyor engelli+bakım toplamımı 6ya bölünüyor yoksa 1700 küsür lira olan bir hane geliri var onu 6 ile mi çarpıyoruz. Son olarak sigortasız bir işe girsem adres ve tc bilgileri ile maaşım kesilir mi bunların hesaplarını nasıl yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz

 • Kazım 8 Ocak 2022 / 22:45 Cevapla

  Engelli kişi SGK’lı işe girince engelli maaşı direk kesiliyor , sanki engelli kişi diğer normal kişilerden fazla maaş alıyor da kesiyorlar, hiç düşünen yokmu ki bu engelli olduğuna göre bunun ilaçlara yada başka bir ihtiyaç olduğu konular vardır muhakkak. Ha birde ayrı bir konu daha var niye işe girer girmez engelli maaşı kesilir ama işsiz kalınca engelli maaşını başlatmak için 3 ay dan fazla bekliyor ? Cevap verin lütfen …

 • […] Engelli Maaşı Neden Kesilir ? 2022 – Katılım Bankaları […]

 • POPÜLER FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  İLGİLİ HABERLER