Dolar 13,4622
Euro 15,3123
Altın 797,10
BİST 2.042,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Karla Karışık Yağmurlu

Faizsiz Kredi Günah Mı? Katılım Bankaları

110
A+
A-
Faizsiz Kredi Günah Mı? Katılım Bankaları

Faizsiz kredi günah mı?” katılım bankaları üzerinden kredi kullanmak isteyen müşterilerin akıllarındaki en önemli soru. Normal bankalardan alınan kredilerin faizli olmalarından dolayı İslami usullere göre günah olduğu kesin olmakla birlikte bu konuda hassasiyet gösteren kişiler İslami bankacılık konusunda faaliyet gösteren katılım bankalarından ihtiyaçlarının karşılanması için kredi kullanmak istiyorlar. Geri ödemelerinde faiz olmayan ancak katılım ücreti alınan faizsiz kredilerin günah olup olmadığı konusunda birçok araştırma yaptıktan sonra işlem yapılmak isteniyor.

Faizsiz Kredi Günah Mı?

Konunun birçok farklı boyutu yer almaktadır. Bunun ilk boyutu ülkemizde ev sahibi olmak isteyenlerin TOKİ aracılığı ile taksitli ödemelerle ev sahibi olunma fırsatı. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na konu hakkında fazlaca soru gelmesi üzerine kuruma bağlı ilgili kurulların yaptıkları değerlendirme ve araştırmalar neticesinde günah olmadığına dair açıklama yapılmıştır. Alınan kredi içerisinde faizden ziyade alt ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarına olanak sağlandığı, bir sosyal proje olduğu gibi gerekçelerden dolayı dinen caiz olduğu açıklaması yapılmıştır. Ancak buna karşılık bankalardan alınan faizli kredilerin haram olarak değerlendirildiği ve dinen caiz olmadığı sonucu da açıklanmıştır.

faizsiz kredi günah mı?

faizsiz kredi günah mı?

Dosya Masrafı Günah Mı?

Dosya masrafı günah mı?” bu konu hakkında merak edilen en önemli sorulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bankaların verdikleri faizsiz kredilerin bazılarında dosya masrafı, kredi kullanım ücreti, sağlık sigortası gibi nedenlerle bankaların kredi kullanmak isteyenlerden aldıkları ödemelerin de günah olduğuna dair bir görüş vardır. Genel olarak isimleri farklı olsa da bankaların bu ücretleri tam olarak neden aldıklarına dair araştırmanın doğru yapılması gerektiği bilgilendirilmiştir. Yapılan bu ödemelerin faiz amacıyla alınması, çekilen kredinin de haram ve dolayısıyla günah olması sonucuna varacağı bildirilmiştir. Bankamatik para çekme limitini buradan öğrenebilirsiniz.

Ancak katılım bankaları ve bu amaçla kurulmuş olan özel kuruluşların vermiş oldukları faizsiz kredilerin günah olmadığına dair genel bir kanı vardır. Devletin ilgili kurumları, İslami görüş alınan kuruluşlar ve din adamları yapmış oldukları araştırmalar neticesinde genel olarak bu bankalar üzerinden yapılan işlemlerin haram kategorisinde değerlendirilmeyeceği fikri yüksek oranda kabul edilmektedir. Bunun için normal bankalardan ziyade ihtiyaçların karşılanması için yapılacak işlemlerde bu bankalardan destek alınmasının İslam dini açısından daha doğru olacağı belirtilmektedir.

Katılım Bankaları Faizsiz Kredi

Katılım bankaları üzerinden alınan kredilerin ve yatırılan paralar faiz adı altında değil, kar-zarar ortaklığı adı altında değerlendirilmektedir. “Katılım bankaları günah mı?” bu bakış açısı ile bu sorunun cevabı da verilmiş olacaktır. Katılım bankaları müşterilerine iş ortaklığı sunmaktadır. Yani bankaya yatırılan paraların değerlendirilebilmesi için sermaye ihtiyacı olan müşterilerle karşılaştırmakta ve bu işin sonucunda kar ya da zarar elde edilmesi mümkün olacaktır. Bu şekilde bankaların yaptıkları işlemlerde günah ya da haram tabirleri kullanılamayacaktır. Ancak yapılacak olan ortaklığın hangi sektör ve hangi amaç için kullanılacağı oldukça önemlidir

Alınan yatırımın dinen caiz olmayan bir alanda kullanılması, bu günaha ortak olunacağı anlamına geleceğinden kazanılacak paranın da haram olması sonucu doğacaktır. Katılım bankalarının en önemli özelliklerinden biri projeler hakkında bütün tarafların sınırsız bilgiye sahip olmaları zorunluluğudur. Yatırımcılar katılım sağlayacakları projelerin tam olarak nasıl işleyeceğini ve nasıl para kazanılması hedeflendiğine dair bilgi sahibidirler.

faizsiz kredi nasıl çekilir?

faizsiz kredi çekmek

Diyanet faizsiz kredi kullanılması konusunda yapılacak değerlendirmelerin detaylı incelenmesi konusunda fetva vermektedir. Yazımızda da değindiğimiz gibi eğer katılım bankalarından kullanılacaksa dinen sakıncası olmadığı ancak normal bankalar aracılığı ile faizsiz kredi kullanılacaksa araştırmanın daha detaylı yapılması gerektiğine dair görüş bildirmektedir.

Faiz Nedir?

Faiz Nedir?” sorusuna ilk olarak değinilmesi gerekiyor olsa da vermiş olduğumuz bilgiler ışığında bu soruyu cevaplamak daha doğru olacaktır. Günümüzde genel olarak “ödünç alınan paranın getirisi” olarak nitelendirilse de aslında sadece para üzerinden faiz getirisi olmaz. İslam hukukuna göre sadece para değil bununla birlikte belirli nitelikleri haiz olan ürünlerin borç verilmesi ya da alım satımından da faiz olabileceği değerlendirilmektedir. Burada kıstas verilen mal ile alınan mal değerlerinin aynı olmasıdır. Eğer değerlerde artış ya da azalış varsa bu halde faiz illetine bulaşılmış demektir. Sadece para olarak değil, altın, gümüş, buğday ya da arpa alışverişlerinde bu kıstasa göre işlem yapılmalıdır.

Buna göre yapılacak olan işlemlerde akıllarınızda “Faizsiz kredi haram mı?” sorusu olmadan verdiğimiz bilgiler ışığında işlem yapabilirsiniz.

Katılım Bankaları
Diğer yazılarımıza göz atmak için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.