Dolar 9,3028
Euro 10,8434
Altın 530,75
BİST 1.430
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ? 2021

2.119
A+
A-
Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ? 2021

Aile bireylerinden evine bakmakla yükümlü olan kişilerin cezaevine girmesiyle Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ? diye aile yakınları bu soruyu yakından takip etmektedirler. Mahkum ailelerine maaş yardımıyla alakalı detaylı olarak yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Mahkum Ailelerine Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır ?

mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?
mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?

Mahkum ailelerine maaş veriliyor mu ? Esi cezaevinde olana yardım için nereye başvurulur ? Eşi cezaevinde olan kadına maaş şartları neler ? Kocası hapiste olan kadına maaş verilir mi ? Mahkum çocuğuna maaş için nereye başvurulmalı ? Mahkum eşlerine maaş var mı ? Tutuklu ailelerine maaş ne kadar ? Tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Eşi cezaevinde olan bayanların ve mahkum ailelerine maaş yardımı veriliyor mu ve başvuru nereye ve nasıl yapılmalı soruları cevaplayacağız.

T.C. Devleti ailesi hüküm giymiş kişilerin mağdur olmaması adına bir çok yasa çıkarmış ve gerekli adımları atarak oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmeye çalışılmıştır. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla mahkum ailelerine ulaşılmaya çalışıldığı gibi, kamu ve özel kuruluşlarda bu konuda destek sağlamaktadır.

Eşi cezaevinde olan kadına maaş başvurusu nereye yapılır 2021 ?

mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?
mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?


Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları mahkum olmuş bireylerin eşlerine, ailelerine doğrudan maaş bağlayamasa da muhtaç durumda olan ve eşi cezaevinde olan kadınlara bazı yardımlarda bulunulmaktadır. Eşim cezaevinde maaş alabilir miyim sorunun detaylı anlatımına değinecek olursak, bazı yardım çeşitleri şu şekildedir;

1- Nakdi Yardım

Mahkum Ailelerine Maaş
a) Sosyal Yardımlaşma Vakıfları
Az öncede ifade ettiğimiz üzere eşi hapiste olan kadınlara direkt olarak maaş bağlanması söz konusu olmasada muhtaçlık durum tespitinden sonra nakdi yardımda bulunulabilmektedir. Tabi bu yardımların verilebilmesi için gerekli inceleme ve tespitler sonrasında vakıflarda bulunan mütevelli heyetinin onayı sonrasında yapılabilmektedir. Yardımın ne kadar olacağı ve hangi zaman dilimleri içerisinde olacağı yine sosyal yardımlaşma vakıflarının mütevelli heyetinin inisiyatifindedir. Başvurunuzun takibi açısından e-devlet üzerinden Mahkum maaşı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve e-devlet uygulaması üzerinden başvurunuzun takibini yaoabilirsiniz.

Eşi ceza evinde olanların başvurularını gerçekleştireceği merci ise Aile Ve Sosyal Politikalar bakanlığıdır. Bu konu hakkında detaylı bilgilerde şu şekildedir.

b) Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Mahkum ailelerine yapılacak olan yardımlar veya maaş hükümlülere sosyal yardım da Aile Bakanlığınca yapılmaktadır. Eşi cezaevinde olan kadınlara yapılacak yardım için çocuğu olma zorunluluğu vardır. Yapılacak bu yardımlar SED(Sosyal Ekonomik Destek) adı altında verilmektedir.

Eşi cezaevinde olan kadınlara yapılacak yardım için çocuklara minimum 787 TL en çok 1417 TL olarak destek sağlanmaktadır. Yapılacak bu yardımlar geçici olmakla birlikte sürekliliği yoktur. Kısmi olarak yılda 2 kere süreli olarak ise belirlenen süre boyunca her ay olacak şekilde destek sağlanmaktadır.

Mahkum ailelerine yardım her eşi cezaevinde olan ailelere yapılmamaktadır. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirlemiş olduğu kriterlere uygunluğunun olması gereklidir ve inceleme sonucunda buna karar verilmektedir. Yapılan bu yardımın ailelerde bulunan çocuklara yapılmaktadır. Çocuk parası yardım detaylarıyla ilgili ise detaylar şu şekildedir.

Çocuk Parası (Eğitim Yardımı)

mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?
mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?


Cezaevinde bulunan kişilerin çocuklarına eğitim hayatlarını devam ettirebilmeleri açısından maaş bağlanabilmektedir. Mahkum kişilerin çocuklarının okula gitmesi ve muhtaç olması durumunda yapılacak yardım düzenli olaraktan ailelere verilmektedir. Mahkum çocuklarına yapılacak maaş miktarları şu şekildedir;

Mahkum Çocuklarına Ödenen Yardım Miktarları;

İlköğretim seviyesinde olan erkek çocuklar için aylık 45 TL,
İlköğretim seviyesinde olan kız çocuklar için aylık 50 TL,
Ortaöğretim seviyesinde olan erkek çocuklar için aylık 55 TL,
Ortaöğretim seviyesinde olan kız çocuklar için aylık 75 TL’dir.

Aşı Parası

mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?
mahkum ailelerine maaş nasıl alınır ?


Bu yardım türü mahkum maaşı olmasada eğitim çağına gelmemiş küçük çocuklar için muhtaç ailelere sosyal yardımlaşma vakıfları Aşı parası adı altında bilinen şartlı sağlık desteğinde bulunmaktadır.

Toplumda aşı parası olarak bilinen ŞNT yardımı(Şartlı nakit transferi) 0-6 yaş arası çocuklara, kız veya erkek fark etmeksizin 72 ay boyunca 45 TL olarak verilmektedir. Hamile olan kadınlar için ise bu en fazla 9 ay boyunca, lohusa olanlar için ise en fazla 2 ay olacak şekilde her ay 45 TL olarak verilmektedir. Bunun yanısıra yine muhtaç ailelere hastanede yapacağı doğum için bir kereye mahsus 100 TL olarak aşı parası yardımı yapılmaktadır.

Yapacağınız başvurulara istinaden doldurmanız gereken formu formunu sosyal yardımlaşma vakıflarından temin edinebilirsiniz.

Son olarak İzne çıkan mahkumlara nakdi yardım yapılabilmesi için mahkum kişilerin evli olması ve ihtiyaç sahibi olması gerekir. Kişinin bekar olması veya ihtiyaç sahibi olmaması durumunda bu yardım yapılamamaktadır.

Mahkum Ailelerine Maaş Nasıl Alınır ? sorularına açıklık getirmeye çalıştık. Konuyla alakalı soru ve sorunlarınız için konu altında bulunan yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Katılım Bankaları
Diğer yazılarımıza göz atmak için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zeynep dedi ki:

    Her ay aliyorum ama esim cikti hala devam edermi maasim esim calismiyo