Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Ekonomi Reform Paketi Ne Zaman Açıklanacak?

Ekonomi Reform Paketi Ne Zaman Açıklanacak?
Bu haber 20 Kasım 2021 - 12:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ekonomi reform paketi özellikle enflasyon ile mücadele konusunda son zamanlarda oldukça önemli bir hal aldı. Ekonomik olarak zor dönemler geçiren ülkemizin ekonomik kalkınmasının yaşanabilmesi için açıklanan pakette birçok farklı destek açıklanmıştır. Bu çalışmanın temelinde ekonomiyi üretim, yatırım, ihracat ve istihdam alanlarında büyüme amaçlanmaktadır. Üretim alanında verimlilik artışının sağlanarak potansiyel büyüme amaçlanmaktadır.

Ekonomi Reform Paketi Ne Zaman Açıklanacak?

Bu paket ile birlikte kamu bankalarının öncülüğünde vergi ertelemeleri, kredi faiz indirimleri, hane halkına yönelik karşılıksız parasal destek verilmesi, kısa çalışma ödenekleri gibi birçok farklı uygulama hayata geçirilmiştir. Bununla birlikte ekonomik faaliyetlerdeki yaşanan yavaşlamaları sınırlandırmak amacı ile genişletici para politikası uygulanmaktadır. Uygulamaya konulan Ekonomik Reform Paketinin temel amacı ekonomi programları ile sağlanan ekonomik kazanımların korunarak geliştirilmesi, iç ve dış dengenin yeniden sağlanması ve bu denge üzerine inşa edilecek stratejik reformlarla sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi sağlamaktır. Bu Ekonomi Paketi ile birlikte enflasyonla mücadele konusu da tavizsiz şekilde yapılmaya devam edilecektir.

Yapılacak olan çalışmalardaki temel amaçlardan birisi de enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesini sağlamaktır. Bununla birlikte salgının yaratmış olduğu ekonomik etkilerin bertaraf edilebilmesi için kamu maliyesi alanında uygulanacak tedbirler geçici olarak devam edilecek, ekonomideki toparlanma ile birlikte bütçe dengesinde de kademeli olarak iyileşme sağlanabilecektir. Böylelikle kamu borç stoku düşük seviyelerde tutulabilecektir. E-devlet ekonomi destek paketleri nelerdir?

Ekonomi Reform Paketi

Ekonomi Reform Paketi

Öncelikli Sektörler

Ekonomik reform paketindeki öncelikli sektörler, diğer birçok teşvikte de önceliklendirilen sektörlerle genel olarak aynıdır. Bu kapsamda insan kaynakları, AR-GE, dijitalleşme, enerji ve lojistik gibi sektörlerle birlikte tarım, savunma ve turizm alanları öncelikli olarak desteklenecektir. Bununla birlikte bankacılık sektörünün kaynaklarını bu alanlarda kullanabilmesi ve destekleyebilmeleri için teşviklendirileceklerdir. Bu şekilde bankalar aracılığı ile kullandırılan kredilerin de üretken kapasiteyi destekleyecek şekilde verimli olarak kullanılabilmesi sağlanacaktır.

Özellikle küçük işletmelerin vergi yüklerindeki azaltmalar ile birlikte küçük esnafın korunmasına ilişkin gerekli adımların atılması da bu paket sayesinde mümkün olabilmektedir. Basit usulde vergi ödemelerini gerçekleştiren berber, tuhafiyeci, tesisatçı, kuaför, lastikçi, kaportacı, çay ocağı işletmeleri, terzi, tamirci gibi küçük esnaf işletmeleri gelir vergisinden muaf tutularak beyan yükümlülükleri de kaldırılacaktır. Bu şekilde en azından ekonomik olarak küçük işletmelerin maddi varlıklarının korunması sağlanacak ve ekonomik hayatlarına devam edebilmelerinin önü açılacaktır. Ekonomi reform paketi dahilinde en yüksek faiz veren bankalara göz atabilirsiniz.

Hala matbu evraklar ve fiili başvurular üzerine kurulu olan sistemleri de bu kapsamda yavaş yavaş elektronik ortama aktarılması sağlanacaktır. Yeni reform paketi ile birlikte elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına henüz kullanmayan mükellef grupları kademeli olarak dahil edilecektir. Yapılacak çalışmaların neticesinde 7 gün 24 saat elektronik ortamda hizmet verebilecek “Türkiye Dijital Vergi Dairesi” uygulaması hayata geçirilmiş olacak. Bu şekilde vergi dairelerine yapılacak olan fiili başvuruların elektronik ortama taşınmasının sağlanması hem mükellefleri hem de devlet kadrolarının harcamalarında küçülmeye gidilmesini sağlayacak. Bununla birlikte “Dijital Vergi Asistanı” uygulaması da hayata geçirilebilecek.

Ekonomi reform paketi nedir?

Ekonomi paketi

2022 Ekonomik Reform

2022 ekonomik reform paketi ile birlikte ekonominin içinde bulunduğu dar boğazdan sıyrılarak daha kapsamlı işlemlerin yapıldığı, hacimli günlere ilerlemek hedeflenmektedir. Mükelleflere yapılacak olan yeniliklerin haricinde kamu harcamalarına da sınırlandırma getirilerek tasarruf sağlanması amaçlanmaktadır. En büyük gider kalemlerinden birisi olan kamu kurumlarına taşıt alım ve kiralama ile birlikte temsil ve ağırlama giderlerinin azaltılabilmesi için sıkı kısıtlamalar getirilecek.

Öncelikli olarak kamu sektörü içerisindeki borçlanmalarda döviz cinsi borçlanmanın en alt seviyelere çekilmesi de yine bu paket ile mümkün olabilecektir. Özellikle döviz kurundaki ciddi artışlar nedeniyle döviz cinsi borçlanmalarda kurumların borç maliyetlerinin yükselmelerine neden olmaktadır.

Ekonomik Reform Paketi kapsamında daha önce birçok kanun, kanun hükmünde kararname ya da yönetmeliklerle verilen istisnalarda da azalmalara gidilecek. Mümkün olduğunca en düşük seviyelere indirildikten sonra kalan istisnalar da düzenli olarak denetlenecek ve kontrol altında tutulacak. Bununla birlikte kamuda personel giderlerinin azaltılması ve personelin daha verimli kullanılabilmesi için Sektörel Kamu Alımları Kanunu çıkartılacak. Personellerle birlikte herhangi bir proje için ortak çalışma içerisine girilen ve kamu ihalelerini üstlenen firmaların sertifikasyon sistemi kurularak liyakat ve yetkinliklerini belirleyen kriterlerin neler olduğuna dair kamuoyuna açıklamalar yapılacak.

Yapılacak bütün bu işlemeler ve Ekonomik Paketi sayesinde ülkemizin ekonomik kalkınması ile birlikte enflasyonun tahammül edilebilir seviyelere indirilmesi de mümkün olabilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER