Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Rehberi

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Rehberi
Bu haber 13 Mayıs 2021 - 1:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Rehberi

Vergide engellilik indiriminden faydalanmak isteyen engelli bireyler gerekli belgeleri hazırlamalarının akabinde ilgili kuruma başvurmalıdır. Söz konusu olan ilgili kurum Vergi Dairesi Başkanlığı bulunan illerde Grup Müdürlüğü olmaktadır. Eğer bulunduğunuz ilde Vergi Dairesi Başkanlığı yoksa bu durumda müracaat etmeniz gereken kurum defterdarlıklar olmaktadır. Yaşadığınız ilçede Bağımsız Vergi Dairesi bulunuyorsa Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne engelli vergi indirimi için başvurmanız mümkündür. Fakat yaşadığınız ilçede Bağımsız Vergi Dairesi bulunmuyorsa Malmüdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekir. Engelli vergi indirimi başvuru işlemi ise gerekli belgelerin hazırlanması ile birlikte dilekçe aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Engelli Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Engelli Vergi İndirimi Başvuru
Engelli Vergi İndirimi Başvuru

Engelli vergi indiriminden faydalanabilecek kişiler aşağıdaki gibi sıralanabilir,

  • Ücretli olarak çalışan engelli,
  • Bakmakla yükümlü olunan engeli bulunan kişi,
  • Serbest meslekle uğraşan engelli.

Yukarıda sıralanan bu kişiler engelli vergi indiriminden faydalanabilmektedir. Söz konusu olan indirim tutarları ise yıldan yıla göre değişiklik göstermektedir. Engelli vergi indiriminin belirlenmesinde ise yıllık enflasyon oranı esas alınır.

Engelli Hizmet Erbabı için Gereken Belgeler

Engelli hizmet erbabı hakkında başvuruda engelli vatandaşların bulunacak olan engelli bireyler için hazırlanması gereken belgelerin başında müracaat formu gelmektedir. Söz konusu olan müracaat formuna internet ortamı üzerinden ulaşmak mümkündür. Ayrıca engelli bireylerin çalıştığı iş yerlerinden kaşelenmiş yazı alması da gerekmektedir. Söz konusu olan bu yazı kişilerin çalıştığına dair işveren tarafından imzalanmış olmalıdır. Ayrıca kişilerin başvuru esnasında T.C. kimlik kartlarını yanlarında bulundurması şarttır. Bununla birlikte sağlık kurulu raporuna sahip olan engelli bireyler bu raporun aslını ya da noter tasdikli örneğini de getirmelidir.

Hizmet Erbabının Bakmakla Yükümlü Olduğu Engelli Kişilerin Müracaatları için Gereken Belgeler

Hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyler için gerçekleştirilecek olan engelli vergi indirimi başvurusunda talep edilen belgeler kişilerin çalıştığı işyerinden çalıştığına dair hazırlanan ve işveren tarafından kaşelen yazı gerekmektedir. Ayrıca kişiler engelli vergi indirimi müracaat formunu da hazırlamış olmalıdır. Bununla birlikte bakmakla yükümlü olan kişinin ve söz konusu olan engelli kişinin T.C. kimlik kartı fotokopisi ve kişinin bakmakla yükümlü olduğunu ispatlayan belge de gerekmektedir. Son olarak sağlık kurulu raporuna sahip olan engelli bireyin raporunun aslı ya da noter tasdikli örneği başvuru esnasında gereken belgeler arasındadır.

Serbest Meslek Erbabı Engelli Vatandaşlar için Gerekli Belgeler

Serbest meslekle iştigal eden engelli vatandaşların başvuru gerçekleştirebilmesi için gerekli belgeler müracat formu, T.C. kimlik kartı ve söz konusu olan kişilerin vergi kimlik numaralarını gösteren belge de gerekmektedir. Diğer bir istenen belge ise sağlık kurulu raporunun aslı yada noterden tasdikli örneğinin de yanınızda bulunması gerekiyor.

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Süreci Ne Kadar?

Bu sürenin sonuçlanması, söz konusu olan hangi kurumdan başvuru yaptığınıza göre değişebilir. Ancak ortalama bir süreç belirtmemiz gerekirse 3 ay gibi bir süre içinde sonuçlanabilmektedir. Başvuru gerçekleştirdiğiniz tarihten itibaren 3 ay içerisinde başvurunuz değerlendirmeye alınır ve sonuçlanır. Başvurularınızın sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi için başvuru esnasında sizden istenen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmenizdir. Belge eksikliği yada vermiş olduğunuz bilgilerin eksik olması sonucu engelli vergi indirimi başvuru sürecinizin uzayabileceğini unutmayın.

Engelli Vergi İndirimi Başvuru Rehberi adlı konumuzun sonuna geldik. Aklınıza takılan soru yada sorunlarınızla ilgili aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bize iletebilirsiniz.

Daha önce yazdığımız yüzde Yüzde 40 Engelli Raporu Rehberini incelemek için ilgili sayfadan istifade edebilirsiniz..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER