Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

FAKİRLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

FAKİRLİK BELGESİ NASIL ALINIR?
Bu haber 08 Aralık 2021 - 17:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fakirlik belgesi nasıl alınır, ne işe yarar, kimlere verilir, hangi evraklarla gidip başvuru yapmanız lazım? Nereye başvuru yapacaksınız? En önemlisi fakirlik belgesi ne işe yarar, nerede kullanılır? Bütün bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Şimdi fakirlik belgesinin detaylarına hep beraber bakalım.

   Fakirlik belgesi, belirli vatandaşlarımız için düzenlenen muhtarlıklar tarafından verilen belge, birçok kamu kurumu ve özel kurum tarafından istenmektedir. Fakirlik belgesi istenmesinin sebebi kişinin mal varlığının olup olmadığı, muhtaçlık sınırını aşıp aşmadığının bilinmesidir. Bir kişi ile ilgili maddi durumunun iyi olup olmadığını anlamanın en önemli yollarından bir tanesi fakirlik belgesini olup olmadığını belgelemesidir. Peki bu belge ne işe yarar ?

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

   Fakirlik belgesi belirli şartları taşıyan vatandaşlarımızca hem kamu kurumlarında hem de özel kuruluşlarda yardım için başvuru yaptığında ilk istenen evraklardan bir tanesi fakiri belgesidir. Birçok kurumda bu fakirlik belgesi olup olmadığına göre vatandaşlar yardım alabilir ya da alamaz. Yani bu kurumların sizin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu belirlemesinde en önemli belge bu belgedir.

fakirlik belgesi nasıl alınır

fakirlik belgesi

Fakirlik Belgesi Nedir?

   Herhangi bir vatandaşın üzerine mal varlığının olup olmadığı, çalışıp çalışmadığı, ne kadar maaş aldığı, başka bir gelirinin olup olmadığı, nerede yaşadığı, hangi adreste ikamet ettiği, aile fertlerinin kaç kişi olduğu, maddi durumunun ve imkanlarının nasıl olduğu gibi bütün bu şeylerin evrak üzerinde gösteren tek sayfalı bir evraktır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

   Bu belge muhtarlıklar tarafından verilmektedir. Mahallenizde bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gidip başvuru yaptığınızda bu belgeyi alabilme şansınız vardır. Eğer şartlarınız uyuyorsa muhtarlıklar tarafından verilir. Çoğu muhtarlıklar sizin müracaatınızı aldıktan sonra sizinle ilgili bir inceleme yaparlar. Dosyanıza bakarlar ve ona göre hemen orada o anda karar verip evrakı verebilirler.

   Bazı muhtarlıklar ise sizin maddi durumunuzdan emin olmadıkları için evrak istemektedirler. Yani muhtarlık sizden SGK dökümünüzü, maaş bordronuzu, çalışmıyor iseniz işsizlik belgenizi veya tapuda mal varlığınızın olup olmadığını belgelemenizi isteyebilmektedir. Çünkü muhtarlıkların bu belgeleri görmeden her isteyen kişiye bu belgeyi vermesi söz konusu değildir. belgesinin verilebilmesi için sizin mal varlığınızı mutlaka görmesi gerekmektedir. E-bordronuza buradan ulaşabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

   Muhtarlıkların bu belgelerle tek tek uğraşmamanız için ise en çok başvurduğu yöntem şudur. Bağlı bulunduğunuz ilçenizdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından ve buradan size mal varlığınızın olmadığına dair evrak getirmenizi istemektedirler. Çünkü tüm sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında bütünleşik sistem olmasından dolayıdır.

Çünkü bu bütünleşik sistemde de bir kişinin kimlik bilgileri girildikten sonra o kişinin üzerine mal varlığı var mı, çalışıyor mu, çalışmıyor mu, evi arabası var mı? Başka 1 gelir durumu var mı, nerede oturuyor, kaç kişi ili ikamet ediyor, evli mi, bekar mı, kaç yaşında? Gibi bütün bu özellikler ile bütünleşik sistemde tek bir belgede görüntülenebilmektedir. Yani fakirlik belgesi almak için bağlı bulunduğunuz ilçenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip vakıftan ben fakirlik belgesi alacağım. Muhtar da benden bu evrakı alabilmem için sizden evrak istiyor demeniz durumunda görevli şahıs size bu evrakı çıkarıp verecektir.

   Vakıfların verdiği bu evrakta muhtarın bakması gereken bütün bilgiler mevcut olmakta bu evrakla birlikte muhtarlığa gittiğinizde muhtar gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol ettikten sonra gerekli şartları taşıdığınız kanaatine ulaşırsa size hemen bu belgeyi verecektir. Ancak dediğimiz gibi her muhtarlık bunu yapmaz. Bu muhtarın inisiyatifinde olan bir şeydir. Bazı muhtarlıklar ise bu belgeler tam olsa bile evinize bir incelemede bulunabilir. Sizinle ilgili bir inceleme yaptıktan sonra verebilmektedir. Çünkü maalesef bu konuyu istismar eden bir çok vatandaşımız bulunmaktadır. Muhtarlığın buradaki asıl vazifesi fakirlik belgesiyle yapılacak olan yardımların asıl sahiplerine ulaşması içindir.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

   Fakirlik belgesi yazımızın başında da anlattığımız gibi sosyal yardımlara başvuru yaptığınızda başvuru yaptığınız kurumun sizin hakkında bilgi sahibi olabilmesini sağlayan bir evraktır. Yani yardımda bulunacak kurumlar sizin yardıma ihtiyacımız olup olmadığını öğrenmek için bu evrakı istemektedir. Sosyal yardımlaşma vakıflarından bazı yardımları almak istiyorsanız, bir derneğe ya da sivil toplum kuruluşlarına başvuru yapmak istediğiniz zaman, çocuğunuz için herhangi bir başvuru burs başvurusu yaptığınızda yani bütün sosyal yardımların, desteklerin, teşviklerin başvurularında bu evrak istenebilmektedir.

Para yardımı yapan kurumlara buradan ulaşabilirsiniz.

   Eğer ihtiyaç sahibi iseniz fakirlik belgesini muhtarlıklardan bir an önce almanızı devletin veya özel kurumların yardımlarından faydalanmanızda yarar var. Hatta elinizden geliyorsa birden fazla çıktı alabilir ya da bu evrakın fotokopisini çekerek yanınızda bulunmasında fayda var. Çünkü her defasında muhtarlığa gidip teker teker çıkarmakla uğraşmayın.

   Bu evrakı yardım başvurusu yaptığınız yere verdiğinizde çok daha hızlı bir şekilde başvurunuz sonuçlanmakta sizin hakkınızda kurumların ayrıca bir inceleme yapmasına gerek kalmamaktadır. Ve başvuru yaptığınız kurumlar bu evrakı getirdiğiniz için direk çoğu zaman yardım bağlayabilmektedir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER