Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021
Bu haber 22 Mayıs 2021 - 22:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Borcu olan milyonlarca vatandaş Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor başlığını merakla bekliyorlardı. Kredi kartı ve kredilerini zamanında ödemeyen vatandaşların yararlanabileceği teklif meclise sunuldu. Geciktirmeli olarak ödeyen, karşılıksız çek, protesto edilmiş senet sahipleri meclisten çıkacak karar sonrasında üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren vatandaşların geçmiş dönemdeki negatif kayıtları silinecek. AK Parti’nin meclise sunmuş olduğu 15 maddelik kanun teklifinde vadesi 30 Nisan 2021 tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yapılandırma kapsamına alındı.

TBMM başkanlığına sunulan kanun teklifi içerisinde borç yapılandırmasının yanısıra, matrah ve vergi inidirimi artırımı, kasaortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi birçok madde yer almakta. Kapsama alınan borç yapılandırmaları 30 Nisan 2021 tarih öncesini kapsamakta olup başvuruların ise 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Alacaklarda oluşan gecikme faizlerin silinmesiyle birlikte YI-UFE katsayısıyla faiz hesaplanacak ve borçlu olan vatandaşa 6, 9, 12 ve 18 taksit sunulmakla beraber ikişer ayda bir ödemeli seçecek sunulacak. Ödemelerin başlamasıyla birlikte ilk taksitlerinizi Eylül 2021 ayı sonuna kadar yapabileceksiniz.

YAPILANDIRMA 2 TAKSİT DETAYI

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021
Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021

Başvuru sonrası ve ilk 2 taksit ödedikten sonra 1 yıl içerisinde 2 taksit atlatma hakkı olacak. Taksit atlatma hakkınız sayesinde ödeme yapmasanız dahi yapılandırma bozulmamış olacak. Fakat ödenmeyen 2 taksidin, son taksidi izleyen ayda gecikme zammıyla birlikte ödenecek. Aksi bir durumda yapılandırma bozulabilir ve ödenen miktarlar yapılandırma öncesindeki borç tutarından düşülür. Bundan önceki yapılandırmalardan yararlanmış fakat taksitlerini düzgün bir şekilde ödemeyenler için mevcut borcun %10’u ödenmiş olması şartıyla yeni yapılandırmadan istifade edebilecekler.

KAYITDIŞI EMTİA, MAKİNE VE DEMİRBAŞA STOK AFFI

Sunulan teklif içerisinde bulunan maddelerden biriside işletmede mevcut ancak muhasebe kayıtlarında bulunmayan ve kayıt dışı kalmış emtia, makine ve teçhizat, demirbaşların mevcut yasayla birlikte işletme kayıtlarına alınmasına olanak sağlayacak. Ancak oluşacak bu affla birlikte kayıt altına alınabilmesi için KDV ödenmesi gerekecek. Bu kapsamda kayıt altına alınacak; makine, teçhizat ve demirbaşlar ile emtia genel orana yani yüzde 18 tabi ise, bunların rayiç bedeli üzerinden yüzde 10 oranı; indirimli orana yüzde 1, 8’e tabi ise, bunların rayiç bedeli üzerinden tabi oldukları oranın yarısı esas alınmak suretiyle KDV hesaplanacak.

PEŞİN ÖDEME YAPANLARA BÜYÜK AVANTAJ YÜZDE 90 İNDİRİM

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021
Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021

Peşin ödemeden istifade etmek istediğinizde hesaplanan ÜFE tutarından da yüzde 90 indirim söz konusu olacak. Bununla birlikte ilk 2 taksit ödeme süreç kapsamında tüm borcunu kapatan kişiler içinde ÜFE’de yüzde 50 gibi bir oranla indirim uygulanabilecek. Sunulan teklif maddelerinde dava açma süresi geçmemiş veya dava sürecinde bulunan kesinleşmemiş amme alacaklar da yapılandırılacak.

Mükelleflerin yasa sonrasında ihbarnameler üzerine 30 gün içerisinde vergi dairelerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler..Bu durumda da, tarh edilen verginin yüzde 50’si ile bu tutara hesaplanan gecikme faizi yerine kanunun yayımı tarihine kadar hesaplanacak Yİ-ÜFE tutarı ve Kanunun yayımı tarihinden sonra ihbarnamenin tebliği üzerine dava açma süresinin bitim tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizi tutarının öngörülen süre ve şekilde ödenmesi şartıyla, kalan yüzde 50 vergi aslı ile bu vergilere uygulanan gecikme faizi ve vergi aslına bağlı cezaların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

ESNAFA VE KREDİ BORCUNA SİCİL AFFI

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021
Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021

Kred, kredi kartı, karşılıksız çek, protesto edilmiş senetleri belirlenen zaman içerisinde ödemeyen vatandaşların yeni düzenleme sonrasında üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmesi durumunda daha önceki oluşan negatif ve olumsuz kayıtları silinecek. Bununla birlikte odalara borcu olan vatandaşların borçlarıda bu kapsama dahil edildi. SGK’nın iş kazası, meslek hastalıkları kapsamında işverene rücu eden alacaklar yanısıra emekli aylıklarından yersiz ödenenlerden kaynaklı alacakları, Tarım Bağ-Kur’lularının prim borçlarına karşılık sattıkları ürün bedellerinden kesinti yapılmak süretiyle SGK’ya ödenmesi gereken prim alacakları da yapılandırma kapsamında. Belediyelere olan borçlar da yapılandırılacak

FETÖ’CÜYE YAPILANDIRMA AFFI YOK

Defter, kayıt ve belgeleri yok edenler yada defter içerisinde bulunan defter sahifelerini imha edip bunun yerine farklı yaprak koyanlar yada hiç yaprak koymayanlar, asıl belgelerin aslını veya suretlerini komple yada kısmi olarak sahte olarak düzenleyenler, bu suçlardan dolayı incelemesi devam edenle terör suçundan hüküm giymiş, hakkında terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen FETÖ gibi yapılara üyeliği veya iltisakı bulunanlar matrah ve vergi artırımından yararlanamayacak.

Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırması Geliyor 2021 adlı makalemizin sonuna geldik. Soru ve sorunlarınız için yazımızın altında bulunan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz İcra Dosyası Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır? adlı konumuz ilginizi çekebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER