Dolar 13,4622
Euro 15,3123
Altın 797,10
BİST 2.042,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10 °C
Karla Karışık Yağmurlu

ÖTV İndirimi ÖTV muafiyeti nedir ?

152
A+
A-
ÖTV İndirimi ÖTV muafiyeti nedir ?

   Engelli vatandaşlarımızın haklarından biri olan ÖTV indirimi yani  ÖTV muafiyeti nasıl oluyor? Araç alımı ne şekilde gerçekleşiyor, kimler ÖTV de indirimli araç alabilir, hangi raporları geçerlidir? Kimler bu araçları kullanabilir, hangi sınırlarla, hangi şartlarla ÖTV muafiyeti sağlanır? Aynı zamanda ÖTV hesaplaması nasıl yapılır? Kısacası ÖTV hakkında aklınıza takılan her şeyi açıklamaya çalıştık.

ÖTV İNDİRİMİ MUAFİYETİ NEDİR?

   Engelli vatandaşlarımızın toplumsal, sosyal ve iş hayatlarında hızlı adapte olabilmeleri ve önündeki engelleri daha hızlı bir şekilde aşabilmeleri için devletin sağlamış olduğu birçok muafiyet ve avantaj bulunmaktadır. ÖTV muafiyeti de bunlardan bir tanesidir. ÖTV muafiyeti ile engelli vatandaşlarımız daha rahat araç alabilmekte ve dolayısıyla hem iş hayatında hem de sosyal hayatta daha fazla adapte olabilmektedirler.

ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi birçok üründe bulunmaktadır. Özel tüketim Vergisinin en fazla olduğu kalemlerden bir tanesi de araçlardır. Aracın motor hacmine göre ÖTV vergisi artmaktadır. 1.6 motor hacimli ve altındaki araçlarda yüzde 45 e kadar çıkan bu vergi, 1.6 ve üstü motora sahip olan araçlarda ise bu oran yüzde 80 e kadar çıkmaktadır. Dolayısıyla ÖTV indirimi bu açıdan araç alacak engelli vatandaşlarımız açısından cazip hale gelmekte, ciddi oranda fiyat farkı oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu yasa kapsamında MTV(Motorlu Taşıtlar Vergisi) indiriminden de engelli vatandaşlarımız yararlanabilmektedirler. taşıt kredisi nasıl alınır?

ötv indirimi

ötv indirimi

ÖTV İNDİRİMİ NASIL ALINIR?

   Peki ama ÖTV muafiyeti ne şekilde gerçekleşir? İlgili yasaya baktığımız zaman engelli vatandaşlarımızın elindeki raporlar yüzde 90 ve üzeri ile yüzde 90 altı olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Yüzde 90 üzeri engelli raporuna sahip olan engelli vatandaşlarımızın ÖTV muafiyetleri herhangi bir şarta bağlanmak sızın yapılmaktadır. Yani yüzde 90 ve üzeri engelli raporunuz varsa ÖTV muafiyeti kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Aynı zamanda bu aracı aldıktan sonra aracı herkes istisnasız kullanabilmekte ve engellinin mutlaka sürücü belgesinin olması gerekmemektedir. Yani sürücü belgesi olmayan engelli vatandaşlarımız yüzde 90 engelli raporuna sahip ise herhangi bir belge olmaksızın ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir.

Yüzde 90 ve üstü engelli vatandaşlarımızdan zihinsel ve psikolojik engeli olan vatandaşlarımızın bu muafiyetten yararlanabilmeleri için bu kişilere yasal vasi tayin edilmesi gerekmektedir. Bunu da sulh mahkemesine başvuru ile yasal vasi tayini ederek yararlanabilmektedirler. Psikolojik ve zihinsel engelin dışında yüzde 90 ve üzeri engelli raporu olan kişiler ise kendi imzalarıyla ya da vekalet yoluyla ÖTV indiriminden yararlanmaları mümkündür.

Yüzde 90 ve altında rapora sahip olan engelli vatandaşlarımızın muafiyetlerin de bazı kıstaslar vardır. Bu vatandaşlarımızı ÖTV muafiyetinden yararlanabilmeleri için raporlarının üzerinde ‘Özel Tertibatlı Araç Gereklidir.’ ibaresinin olması gerekiyor. Bu ibare olmadığı zaman ÖTV’den yararlanılamamaktadır. Aynı zamanda yüzde 90 ve altında engelli raporu olan vatandaşların b sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmekte ve raporla ehliyetin üstünde özel tertibatlı araç kullanmalıdır ibaresinin olması gerekmektedir. Özellikle araç almak için engelli raporu isteyen vatandaşların bunu belirtmesi ve dile getirilmesi gerekmektedir. Özel Tüketim Vergisi hk.

ÖTV İNDİRİMİNDE ENGELLİ RAPORU YÜZDE KAÇ OLMALIDIR ?

   Ayrıca raporlarında oran olmasına gerek yoktur. Yani yüzde 40 in altında engelli raporuna sahip olsanız bile ‘özel tertibatlı araç gereklidir’ ibaresi varsa bu muafiyetten yararlanma şansınız bulunmaktadır. Önemli olan burada bu ibarenin olmasıdır.

ötv indirimi

ötv indirimi

ÖTV İNDİRİMİYLE HANGİ ARAÇLAR ALINABİLİR ?

   Peki ÖTV indirimiyle hangi araçlar alınabilmektedir? Bu da en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. 2021 itibariyle artık bu motor silindir hacmi ortadan kalkmıştır. Bunun yerine 330800 TL’ lik bir üst sınır getirilmiştir. Yani bir aracın bütün vergileri dahil satış fiyatı 330.000 TL yi geçemez. 330.000 TL yi geçen araçları alma şansınız yoktur.

   Yüzde 90 altında engelli raporu olan vatandaşlara verilen araçları herkes kullanamamaktadır. Ama, eğer araç otomatik vites ise ve otomatik vites haricinde hiçbir ek tertibat yoksa bu aracı da uygun sürücü belgesi olması şartıyla herkes kullanabilir. Ancak araçta özel tertibat monte edilmiş ise bu aracın engelliden başkası kullanamaz. Bu araçları kullanabilmeniz için engelli vatandaşımıza üçüncü dereceden akrabalığınızın olması durumunda TSE den uygunluk raporuna başvurup uygunluk raporu aldıktan sonra bu raporu noterden tasdik etmeniz gerekmektedir. ÖTV indiriminden yararlanmak sadece engellinin hakkıdır. Engelli yakını olarak sizler gidip ÖTV yararlanamazsınız. Aracın engelli vatandaşımızın üstünde olması şarttır. Çünkü bu muafiyeti sadece engelli alabilmektedir.

   Bu şekilde alınan araçların 5 yıl boyunca satılamamaktadır. Eğer 5 yıldan önce satmak isterseniz. Ötv muafiyetinden almış olduğunuz vergi indirimlerini ödemek zorundasınız. Ancak bu aracı başka bir engelli vatandaşımıza satmanız durumunda hak kaybı oluşmamaktadır.

Katılım Bankaları
Diğer yazılarımıza göz atmak için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.