Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik

SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik
Bu haber 02 Ağustos 2021 - 22:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SGK askerlik borçlanmasında değişiklik yeni bir değişiklik yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gündeme alınan ve 2013/11 Sayılı Genelgede değişiklik yapan 2020/21 sayılı genelgesi ile askerlik borçlanmasında değişiklik yapılmasının yanısıra yeni uygulamalara gidildi. Bahsi geçen değişikliklerle ilgili son düzenlemeler, askerlik borçlanmasıyla ilgili atılacak adım ve izlenecek yollarla ilgili rehber niteliğinde yazımızı sizler için hazırladık. Detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır ?

SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik
SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik

Başvuruyu gerçekleştirmek isteyenler için e-devlet üzerinden ya da elden veya posta yolu ile son sigorta, bağkur bildiriminin bulunduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Başvuru gerçekleştirmek için SGK borçlanma formu yeterlidir. Aşağıda vermiş olduğumuz linkte 2020/21 sayılı genelge ekinde yer alan güncel borçlanma başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Başvuru formunun nasıl doldurulacağıyla ilgilide detaylı bilgi verilecektir.

Yeni SGK Borçlanma Başvuru Formu

2020/21 sayılı genelge ekiyle ilgili yeni borçlanma başvuru formunu buradan indirebilirsiniz – SGK borçlanma başvurusu formu indir.

  • Askerlik borçlanması ile alakalı olarak BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ başlığı altında bulunan ” Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre” kutucuğunu işaretlemelisiniz.

Yeni Düzenlemeyle Askerlik borçlanmasında Yapılan Son Değişiklikler

Bilindiği üzere geçtiğimiz sene 7179 sayılı Asker alma Kanunununda yapılan değişiklikle ilgili olarak askerlik süresinde değişikliğe gidildi. Tabi bu değişikliğin yapılmasıyla birlikte borçlanmayla ilgilide düzenlemeler yapılarak süreler esas alınıp yeni maddeler eklendi. Yapılan bu değişiklikleri madde madde aşağıda başlıklar haline getirdik.

Yedek Astsubay Okullarında Geçirilen Süre Borçlanılabilecek

Yedek astsubay okullarında geçen süreler 26 Haziran 2019 tarihi ve sonrasındaki tarihler için borçlanılma kaspamına alındı. Bu doğrultuda 26 Haziran 2019 tarihinden sonraki dönemde yedek astsubay okullarındaki süreyle ilgili borçlandırma yapmak isteyenler bu maddeden yararlanabilecekler.

Hava Değişim Sürelerinin Hepsi Borçlanmadan Sayılmayacak

Yeni düzenlemeyle birlikte hastalık, ceza gibi sebepler yüzünden normal askerlik süresinin uzaması halinde bu süre borçlanmaya dahil edilmeyecek. Aşağıda belirtmiş olduğumuz tarih aralıkları esas alınarak borçlanmaya dahil edilebilecektir.

  • 17 Temmuz 1927 – 21 Şubat 2014 tarihleri aralığında uzun dönem askerlik içerisinde kullanmış oldukları en fazla 3 aylık kısmını,
  • 22 Şubat 2014 – 25 Haziran 2019 tarihleri aralığında uzun dönem askerlik içerisinde kullanmış oldukları hava değişim sürelerinin en fazla 1 ayını,
  • 14 Kasım 1980 – 21 Şubat 2014 tarihleri aralığında kısa dönem askerlik içerisinde kullanmış oldukları hava değişim zamanının en fazla bir aylık süresini,
  • 22 Şubat 2014 – 25 Haziran 2019 tarihleri arasında yapanlar ise en fazla 15 günlük kısmını borçlanabilecekler.
  • 26 Haziran 2019 tarihi sonrasında gerçekleştirmiş olduğu vatani görevinin gerçekleştirmiş olduğu askerlik süresinin her ayı için 1 günlük askerlik borçlanması yapabilecek. Örneklendirmek gerekirse 6 ay askerlik yapan birisinin 6 gün, 12 ay askerlik dönemi olan birisinin ise 12 gün gibi.

Yeni Düzenlemede 12 Ay Askerlik Yapanların SGK Askerlik Borçlanması

Son düzenlemeyle birlikte askerlik süresi 12 aydan 6 aya düştü. Buna göre ilk 6 aylık süre için borçlanmayı istenilmesi durumunda eski düzenleme kapsamında borçlanabilecek. Bu minvalde askerliğinin ikinci dönemi ücretli olarak yapıp için askerde kalan kişiler için primleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından karşılanacak.

SGK Askerlik Borçlanmasında Değişiklik adlı konumuzun sonuna geldik.

Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi? adlı konumuz dikkatinizi çekeceğini düşündük.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER