Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?
Bu haber 14 Ağustos 2021 - 18:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama

Emeklilikte işe başlangıç tarihi önemli bir etkendir. SGK işe giriş tarihi nasıl öğrenilir ve sorgulama nereden yapılır soruları internette sıkça aranan sorular arasında. SGK işe giriş tarihi sorgulama, öğrenme ve hizmet dökümü alma gibi işlemlerin yanısıra çalıştığınız işyerinin sigortanızı düzenli ödeyip ödemediği, sigorta başlama tarihi güncelleme, değiştirme, hatalı kayıtları güncelleme ve buna benzer bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz içeriğimizi sizler için hazırladık.

SGK işe Başlama Tarihi

Günümüzde sigortalı çalışmak zorunlu olmakla birlikte insanlar için önemli bir etkendir. İşe ilk başlayacağınız zaman sizden bazı evraklar istenir ve bu evrakları ibraz etmenizle birlikte işe başladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumuna işveren tarafından bildiride bulunulur. İşveren tarafından bu bildirinin yapıldığı gün sizin işe başlangıç tarihiniz olarak kayıtlara geçer. Emeklilik prim günü hesaplama, ne zaman emekliliğe hak kazanacağınız konusunu işe başlangıç tarihinden itibaren baz alarak yapabilirsiniz.

E Devlet SGK İşe Giriş Tarihini Öğrenme

işe Başlama Tarihi Kaç Günde Bildirilir?
işe Başlama Tarihi Kaç Günde Bildirilir?

Yeni işe başlamış kişiler işe giriş tarihlerini yani SGK kayıtlarının ne zaman yapıldığınız bir kaç yolla öğrenebilirler. ilk olarak çalışmış olduğu işyerinde bulunan insan kaynakları bölümünden işe giriş tarihini sorgulayabilir. Aynı zamanda SGK’ya giderek buradan net bilgi edinebilir. SGK’ya gittiğinde buradaki yetkili kişilerden işe giriş tarihleriyle ilgili ilgili evrakları talep edebilirler. Son olan ve en önemli kolay yolu ise, E-Devlet sistemi üzerinden kontrol sağlanabilmektedir. PTT ya da bankalar üzerinden almış olduğunuz e-Devlet şifreniz’le giriş yaparak SSK, Bağkur ve tüm çalışanlar hizmet dökümüne detaylı göz atabilir ve işe giriş, çıkış tarihlerinizi buradan görebilirsiniz. E-devlet üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama neticesinde dönem, ay ve gün bazlı görüntüleyebildiğiniz gibi hangi ay ne kadar ödendi bunuda açık bir şekilde görebilirsiniz.

SGK 4A İşe Giriş Tarihini E-Devlet Üzerinden Sorgulamak için Tıklayınız

E-Devlet İşe Başlama Tarihi Sorgulama

E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?
E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet İşe Başlama Tarihi Sorgulama işlemini yapabilmek için daha önce e-devlet şifresi almış olmanız gerekir. Eğer e devlet şifreniz varsa birçok işlemi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İş başvurusu yaparken sizden birden fazla evrak istenebilir ve bu evrakların çoğunu e devlet üzerinden temin edebiliyorsunuz. Son +6 aya ait hizmet dökümü ait tüm yılların detaylı görünümüne yine e devlet portalı üzerinden ulaşabilmeniz mümkün.

Peki E-Devlet İşe Başlama Tarihi Sorgulama nasıl yapılır diyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • E-Devlet‘e resmi web sitesin T.C kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın.
 • E-devlet üzerinden arama bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yazmanız halinde bu kurumla ilgili tüm liste önünüze çıkacaktır.
 • E-Devlet SGK işe başlama tarihi sorgulama işlemini yapabilmek için 4A Hizmet dökümü sayfasına buradan giriş yapın.
 • Bu sayfa üzerinden eğer Bağkur veya emekli sandığına bağlı çalışmıyorsanız tüm dönemlerle ilgili detayla ulaşabilirsiniz.
 • Bu sayfa üzerinde;
  • Vatandaşın bilgileri,
  • İlk işe başlangıç tarihi (gün/ay/yıl)
  • Toplam prim günü,
  • Son 6 aya ait ait olmak üzere hizmet dökümü,
  • Ancak başlangıçtan bu yana olan tüm dökümü almak isterseniz 6 aydan fazla dökümüde güncel olarak alabilmenizde mümkündür.
 • İşyerinin hangi basamak üzerinden hangi yıl, ay ve gün bazlı priminizi yatırdığını vs hepsini görüntüleme veindirme yapabilirsiniz.
 • İşe giriş ve çıkışınızla ilgili dökümanı indirmek için buraya tıklayınız

SGK ile ilgili baştada bahsettiğimiz üzere birçok işlemi e-devlet portalı üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Bunlardan bazıları; rapor parası sorgulama, 4B, 4C hizmet dökümü öğrenme, emekli maaşı bilgi ekranı vs gibi geniş kapsamlı bilgi alabileceğiniz devlet tarafından vatandaşlara sunulan bir hizmettir.

SGK Hizmet Günü Hesaplama

E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?
E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sizin işe başlangıç tarihinizle ilgili resmiyette geçerli olan, işveren tarafından SGK’ya bildirildiği tarihtir. E-devlet portalı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan ilgili ekrandan. Bu dökümleri eskiden alabilmek için bizzat SGK’ya başvurmanız gerekirdi. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu dökümleri rahat bir şekilde alabilirsiniz.

işe Başlama Tarihi Kaç Günde Bildirilir?

SGK’nın yayınlamış olduğu bildirgede şu şekilde geçmektedir;

Sigortalı işe giriş bildirgesi, Kuruma internet, elektronik veya benzeri ortamda verilir. İşverenler bilgisayarlarından alacakları Kurumca üretilmiş barkot numaralı çıktıların bir nüshasını sigortalıya verir, bir nüshası da işverence sigortalı dosyasında saklanır. İşe giriş bildirgesi sigortalının Kanunun 6 ncı maddesinin (l) bendi kapsamına girenler için işe başladığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde, diğer hallerde ise işe başladığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bildirilmek zorundadır. Sosyal Güvenlik Sicil Numarası hanesine, T.C Kimlik Numarası, yabancı uyruklular için ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik numarası yazılır.

E Devlet SGK İşe Başlama Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır? adlı konumuzun sonuna geldik.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER