Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Emekli Olamayanlara SGK Prim İadesi

Emekli Olamayanlara SGK Prim İadesi
Bu haber 30 Temmuz 2021 - 1:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Emekli olamayanlara SGK prim iadesi, belirlenen şartların olması durumunda mümkündür. bir işyerinde sigortalı olarak çalışanların, SGK ’ya brüt ücretin %34,5 oranında sigorta pirimi yatırılır. 4/A sigortalı adına %14, 4/B sigortalı adına %20 oranında prim yatırılır. Emekli olmak için sigorta primi yatıran kişi kendi adına ödenen emeklilik primlerini iade alma hakkına sahiptir. İade işlemleriyle ilgili olarak başvuru yapılması durumunda emekli olmayanların SGK prim iadesi gerçekleştirilir.

SGK Prim İadesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Emekli Olamayanlara SGK Prim İadesi

Emekli Olamayanlara SGK Prim İadesi

Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?

Mevzuatta açıkça belirtilen hususlardan biriside, vatandaşın aynı anda 2 farklı işyerinde çalışabileceği yönündedir. Bu durumda prim kazancı yanısıra emekli olduğu zaman alacağı maaşın yüksek olmasını sağlayacaktır.

SGK prim iadesi ile alakalı bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

 • SGK ‘ya bildirimde bulunulan brüt maaşlarda üst sınır vardır. Alt sınır olarak belirlenmiş olan asgari ücretin 7.5 katı olarak üst limit belirlenmiştir. Dolayısıyla üst limitin üzerinde kazanç bildirimi yapılamayacağı gibi prim ödemeside gerçekleştirilemez.
 • Dolayısıyla üst limiti aşanlar kazançlarla ilgili iade alınabilmesi söz konusudur.
 • Bir işle iştigal olup maaşı 19 bin 188 liradan fazla brüt maaş alanlarla birlikte, yine iki işte çalışıp üst sınır olan kazancı aşanlar fazla ödenen primleri geri iade alabilirler.
 • Uzun vadede alınan primlerin, yaşlanmayla birlikte yaşlılık aylığı statüsünde maaş bağlanamadığı durumlarda bağlanamayan kısım iade edilir. Bu tarz durumlarda sigortalı prim yatıran kişinin SGK’ya başvurması durumunda; tavanı aşan kısım ile ilgili olarak sigortalı hisse payı geri alınır.
 • İade talep edecek kişilerin yazılı olarak talepte bulunmaları gerekir.
 • İade yapılacağı zaman, sigortalının sağlık için ayrılan miktar değil, çalışanın hissesine düşen SGK primleri iade edilir.
 • İadelerin faiz işlenmeden güncelleme katsayısı ile bugüne güncellenerek ödeme yapılır. Faiz uygulaması olmadığından dolayı erken başvuru daha fazla avantajlar sunar.
 • Emekli olabilmek için vatandaşın belli oranda primi varsa ve çalışma imkanı söz konusu değilse, bu durumda paralarını geri iade alabilmeleri söz konusu olabilmektedir.

SGK Prim İadesi Şartları Nelerdir?

Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?
Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?

Emeklilik için belirlenen prim sayısı doldurulamaması ve yaşın gelmesi durumunda yeterli prim olmadığından dolayı emeklilik maaşı bağlanamayacaktır. Böyle bir durumda parasını iade almak isteyenler iadelerini alabilmektedir.

60 yaşına gelmiş sigortalı birisi için; geçmiş dönemden 2000 gün primi bulunması ve bu prim sayısını 3600’e çıkarmak için sigortalı bir işte çalışamaması ya da bu günü dolduramayacak olması durumunda bu günlerin parasını SGK ‘ya yazılı başvuru yaparak prim iadesini alabilir. Dolayısıyla prim sayısını dolduramayan kişinin 2000 gün boşa gitmemiş olur.

SGK prim iadesi için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Emeklilik için belirlenen yaşın dolmuş olması
 • Prim ödemesi yapılmış ve sigortalı olarak belirli bir süre zarfında çalışan olması
 • İşçi olarak çalışanlar için işten ayrılma değilde çalışmıyor olması
 • Memurlar için işten ayrılmış olmak
 • BAĞ-KUR’a bağlı vatandaşların işyeri kapanması veya devri
 • Yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli yaş şartı doldurulmuş olsa bile malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmamış olmak gibi şartlara uygunluk halinde, kişiler SGK prim iadesi alma hakkına sahiptir.

Ölen Kişilerin SGK Primleri Ne Olur?

Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?
Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?

SGK prim iadesi kapsamında ilgili şartların sağlanması durumunda ölen kişilerin yakınları da prim iadesi için başvuru yapabilmektedir.

Ölen kişilerin prim iadeleri için yapılması gerekenler şöyle;

 • 4/A yani SSK ve 4/B’ yani BAĞ-KUR ‘a bağlı olarak 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa 4/C yani Emekli Sandığı’na bağlı olan kişilerin yaşamını yitirmesi halinde
 • Ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda

Vefat eden sigortalıya ait uzun vadeli sigorta kolları prim tutarlarının yani malullük, yaşlılık ve ölüm primi tutarlarının, varise toptan ödeme şeklinde verilmesi imkânı söz konusu olur.

Kadınlar Hangi Durumlarda SGK Prim Ödemelerinin İadesini Alabilir?

Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?
Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi?

Sigortalı kadın çalışanlar için SGK prim ödemelerinin iadesi için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • İşçi olarak sigortada çalışan kadın yani 4/A kapsamında, 7000 prim gün prim sayısını dolduran, 58 yaşında emekli olabilir.
 • 15 sene çalışan, 3600 prim gün sayısı doldurması halinde 58 yaşında da yaş nedeniyle emekli olabilir.

Ancak 58 yaşını doldurmasına rağmen ödemesi gereken prim sayısının doldurulamamasından dolayı çalıştığı süre içerisinde prim sayısının 3000 gün olması ve çalışma yılı da 10 yıl ise emekli maaşı alamama ve prim gününü dolduramamasından dolayı SGK ’ya başvuru yapıp, o güne kadar ödediği primleri iade alma hakkına sahiptir. Yazılı olarak başvurunun gerçekleştirilmesi ve onaydan sonra toplu olarak iade yapılacaktır.

Emekli Olamayan SGK Prim İadesi Başvurusunu Nasıl Yapmalı?

Emekli olma şartlarını yerine getiremeyen sigortalı çalışanların, SGK prim iadesi başvurusu yapmak için takip etmesi gereken adımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • SGK prim iadesi Sosyal Güvenlik Kurumuna resmi bir üslupla iadenin talebinde bulunulmalı.
 • Yapılan başvuru neticesinde toplu yapılacak ödemenin otomatik olarak yapılması söz konusu değildir.
 • Sigortalı çalışan vatandaşların başvurularını ikamet ettikleri ilçeye bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Merkezlerine dilekçe yoluyla başvurmaları gerekir.
 • Başvuru neticesinde gerekli incelemeler yapıldıktan sonra iade edilebilebilirliği uygun olması durumunda toplu prim iadesini geri alabilirsiniz.

Prim İadesi Alınca Yetim Aylığı Kesilir Mi?

Prim iadesi almak için başvuruda bulunulması ve bu başvuruda bulunan kişinin yetim aylığının bulunması durumunda karşılacağı durumlar şu şekildedir;

 • Yetim maaşı alan birisi, yaş sınırını doldurmasına rağmen emekli prim gün sayısı dolmamaışsa prim iadesi için başvuru yapabilir.
 • Prim iadesi alınması yetim aylığının kesilmesine neden olmaz.
 • Yapılan iade başvurusunun onaylanması durumunda prim tutarları geri alınabilir.
 • Böyle bir durumda sadece işçi hissesi geri iade edilir.

SGK Prim İadesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Emekli olmaya hak kazanan kişi prim gününden dolayı emekli olamıyor ise prim iadesi başvurusu ile o zamana kadar ödemiş olduğu prim tutarlarını geri alma hakkına sahiptir. Böyle bir durumda geçmişte ödenen prim tutarlarının tamamının geri ödenmesi mümkün değildir.

SGK prim iadesi tutarını belirleyen faktörler şu şekildedir:

 • Sigortalı çalışanların SGK ’ya ödemiş oldukları primler; işçi payı, İşsizlik Sigortası Fonu, işveren payı gibi unsurları da kapsar.
 • Bu tutarlar arasında işveren payı ile işsizlik Sigortası Fonu’nu kapsayan dilimin geri iadesi söz konusu değildir. Sadece çalışanlardan kesilen “işçi payı” primi geri iade edilir.
 • BAĞ-KUR kapsamında; yaşlılık, ölüm, malullük gibi durumları içeren prim ödemeleri yapılır. Bu doğrultuda başvurular yapılır ise SGK, daha önceki yıllara ait prim tutarlarını güncelleme katsayısı ile hesaplayarak kişiye geri öder.

Erkekler Hangi Durumlarda Prim İadesi Ödemelerini Geri Alabilir?

Sigortalı erkek çalışanlar için SGK prim ödemelerini alabilecekleri durumlar şu şekiledir:

 • Sigortalı olarak çalışan erkek için 60 yaşına gelmesi ve prim ödemesinin 3600 günden az olması durumunda başvuru yapılmasıyla birlikte primleri iade edilir.
 • Prim iade tutarının emeklilik için ödenecek primlerin güncel değeri üzerinden hesaplanır.
 • SGK’nın yapacağı prim iadelerinde, sigortalı çalışan erkeğin sağlık için kesilen ve işveren için kesilen prim tutarı geri iade edilmez.

Ancak şuda bilinmelidir ki emekli olamayan ve SGK prim ödemeleri iade kapsamında kesintiler sağlanacağından dolayı prim gününü tamamlamış bir kişinin alacağı maaş ile kesintili maaş arasında ciddi rakamlar söz konusu olabilmektedir.

Kadın ya da erkek sigortalı çalışanların SGK’nın belirlemiş olduğu mevzuatta bulunan şartları sağlayamaması durumunda SGK prim iadesi için başvuru yapma hakkına sahiptir.

Emekli Olamayanların SGK Primleri İade Edilir Mi? konusunun sonuna geldik. Aklınızdaki diğer soruları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER