Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman
Bu haber 20 Aralık 2021 - 11:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman ile faiz almadan paranızı değerlendirebilirsiniz. İslami finansman kapsamında işlem yapan özellikle katılım bankaları üzerinden istenilen işlemleri yapabilir dini olarak sorun yaşamadan paranızı değerlendirebilirsiniz. Katılım bankaları ile birlikte finans şirketleri de bu alanda hizmet almak isteyen müşterilere hizmet vermektedir.

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman

Daha önce bu şekilde finansman sağlanamayan ülkemizde 2020 yılı sonlarına doğru Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından çalışmalar yapılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine girmiştir. Yapılan görüşmeler neticesinde “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” 17 Şubat 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş ve kanunlaşmak üzere genel kurula sunulmuştur.

Genel olarak bu sistemin temelini Almanya gibi büyük ülkelerde de uygulanan Yapı Tasarruf Sandığı oluşturmaktadır. Bu sistemin uygulanabilmesi için ülkemizde ilk girişimler 1991 yılında başlamış ve bir firma tarafından öncelikli olarak arsa, otomobil ve iş kurma, 2005 yılından sonra da konut alımı gibi konularda hizmet vermeye başlamıştır. Bu sistemde havuzda bulunan müşteriler birbirlerine finansman sağlayabilmek adına fedakarlıkta bulunmaları gerekiyor. Öncelikle ihtiyaçlarını karşılayacak olan müşterilerin finansmanı için diğer üyeler ödeme yaparak kendi sıralarının gelmelerini beklerler. Bu şekilde ihtiyaç olan finansmanın sağlanabilmesi için gerekli olan organizasyon finansman şirketleri tarafından yapılmaktadır.

tasarruf_nasil_edilir_1523696306_9239

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sisteminin İşleyişi ve Özellikleri

Banka gibi finansman kuruluşlarında olduğu gibi Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finansman Sisteminde detaylı işlemlere yer yoktur. Genel olarak uzun vadeli ve düşük taksitli ödeme seçenekleri ile finansman ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığı bu sistem faiz ödemek istemeyen müşterilere hitap etmektedir. Karşılıklı olarak müşterilerin birbirlerinin finans ihtiyaçlarını karşıladıkları kapalı bir sistem olduğu için piyasa şartlarından pek fazla etkilenmemektedir. Yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişse de genel olarak değişen faiz oranlarından etkilenmeden belirlenen süreler içerisinde ödemeler üyeler tarafından yapılarak sistem tamamlanır.

BDDK tarafından yapılan düzenlemeler ve denetlemeler sayesinde özellikle bu hizmeti veren özel kuruluşların müşterilerini zor durumda bırakmamaları için gerekli olan bütün işlemler yapılmaktadır. Bankacılık sistemi içerisinde olmasa da bu sistemi en iyi şekilde denetleyecek kurum olarak BDDK’ya görev verilmiştir.

Çekilişli sistemlerde üyeler arasında çekiliş yapılarak sıralama belirlenir. Bu sıralamaya göre üyeler aylık taksit ödemelerini yaparak sırası gelenlerin finansmanlarını sağlarlar. Bu şekilde bütün üyelerin ödemeleri tamamlanana kadar sistemin devam edilmesi üzerine kurulmuştur. Ancak özellikle son dönemlerde bu sistemin çokça tercih edilmesi ile birlikte bu sistem üzerinden finansman sağlayanlar bitmemektedir. Üyeler ile hizmet veren firma arasında yapılan sözleşme ile üyelerin haklarını koruma altına almaktadır. Güncel banka döviz kurları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

tasarrufa dayalı faizsiz finansman

tasarrufa dayalı faizsiz finansman

TDF Sisteminin Tercih Edilme Nedenleri

TDF sisteminin tercih edilmelerindeki ilk neden faiz olmamasıdır. Bununla birlikte kişilerin para biriktirerek alamayacakları konut, araç ya da iş kurma gibi hayallerin gerçekleşebilmesi için finansman sağlaması diğer bir neden olarak bahsedilebilir. Üyeler tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemi içerisinde kendi ödeme güçlerine göre hem ödeyecekleri taksitleri hem de vade süresini kendileri belirlemektedir. Genel olarak özellikle bankalardan alınan kredilerde ödeme planları bankaların belirledikleri şartlarda yapılmaktadır. Bu özelliği ile de TDF tercih edilir olmaktadır. Tasarrufla ilgili bddk ya sıkça sorulan sorular.

Bu sistem içerisinde konut almak isteyen üyeler, ödeme süresi içerisinde kendi gelirlerine göre taksit tutarlarında değişiklik yapabilmektedirler. Taksitleri ödemekte zorlanan üyeler, taksit tutarlarını düşürebildikleri gibi ödemelerini dondurabilme şanslarına da sahiptirler. Sağlanan bir diğer avantaj da sistemden çıkış yapılabilmesidir. Çıkış yapılması durumunda varsa ödedikleri peşinatlarla birlikte ödenen taksitleri de alabilmektedirler. Ancak sisteme giriş esnasında ödenen organizasyon ya da hizmet bedelleri iade edilmemektedir. Eğer üyeler sözleşme şartlarını sorunsuz şekilde sağlayabilirlerse diğer sistemlere de geçiş yapabilmektedirler.

Sisteme giriş yapılmasına karar verildiği andan sonra firma ile üye arasında içerisinde amacı, konusu, taksit ödemeleri, üyelik işlemleri, taksit düşürme ve taksit arttırma, vade uzatma, ara ödeme, taksit tutarı, organizasyon ücreti, teslim tarihi ve ödeme planının detaylarının yer aldığı sözleşme imzalanmaktadır. Bu hükümlerin açık olarak yazıyor olması sözleşmenin olmazsa olmazıdır. Genel olarak hizmet ya da organizasyon bedeli olarak üyelerden %7 ile %1o arasında bir ücret talep edilmektedir. Bu aşamaların tamamlanması ile birlikte üyeler noter huzurunda çekiliş işlemleri yapılmaktadır. Üyeler ile finansman şirketleri bu şekilde kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına işlemleri tamamlamaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER