Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

2021 Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?

2021 Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?
Bu haber 02 Ağustos 2021 - 21:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yeni doğan bebek sgk kaydı nasıl yapılır ? diye anne ve babalar Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde yeni doğan çocuklarının kaydını nasıl yaptıracaklarını merak ediyorlar. Günümüz teknolojisinde eskiden fiziki olarak başvuruların gerçekleşmesi gerekirken artık internet üzerinden ve yerinizden kalkmadan da Kamu Kurumlarıyla ilgili bir çok işlem yapılabilir hale gelde.

Önceki zamanlarda sağlık karnesi ve yeni doğan bebek sigortası için 6 ay gibi uzun bir süre beklemek gerekirken şimdi dakikalar içerisinde işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Yeni doğan çocukların SGK’ya kayıt işlemleride oldukça kolay. Yeni doğan bebek için sgk işlemleri,  yeni doğan bebeğin sgk kaydı nasıl yapılır, yenidoğan sgk kaydı sorgulama gibi sorularınıza cevap olarak yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek SSK işlemleri

Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?
Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeğin SGK işlemlerini gerçekleştirmeden önce bilmeniz gerekenler şu şekilde;

 • İlk olarak çocuğunuzun nüfus kaydının yapılması gerekiyor. Artık son düzenlemeyle birlikte Nüfus kayıtları da otomatik olmaya başladı. Hastanede doğum yapılmasıyla birlikte ilgili hastane doğum bilgisini Nüfus Müdürlüğüne online ortamda bildirerek kayıt işlemlerini oluşturuyor.
 • Ancak bu işlem biraz uzun sürebileceğinden dolayı hastaneden alacağınız doğum raporuyla birlikte Nüfus Müdürlüğü’ne müracat ederek kayıt işlemlerini oluşturabilirsiniz. Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarma ücretiyle alakalı sitemiz’de ayrı bir konu oluşturacağız.

Nüfus kaydının yapılmasının sonrasında Sosyal Güvenlik Merkezi’ne çocuğunuz için verilen geçici kimlik belgesi müracat ederek Sgk kayıt işlemi için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. SGK’ya gittiğinizde GSS işlemleri ile ilgili birime uğrayın. Sağlık Provizyon ve Aktivasyon sisteminde yenidoğan çocuğunuzun T.C. si ile sistem üzerinde gerçekleştirilecek güncelleme sonrasında SGK’ya kaydınız başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Yeni Doğan Bebeklerin Sağlık Güvencesi

Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?
Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?

Yeni doğmuş çocuğunuz için SGK kaydı oluştururken herhangi bir başvuru formu oluşturmanıza gerek yok. Doğum sonrası geçici kimlik belgesinin oluşturulması yeterlidir. Bununla beraber anne ve babalar şu soruyu sıkça soruyorlar. Çocuğun sağlık güvencesi nasıl oluyor ? Anne ve babanın her ikisinin de güvencesi varsa çocuk kimden yararlanıyor ? Gibi bir çok soru akla gelebilmektedir.

Kısaca özetyelecek olursak şu şekilde;

 • Anne ya da babanın SGK kaydı varsa otomatik olarak çocukta babasının kaydının üzerine geçecektir. Fakat talep oluşturulması halinde annenin sigortasına aktarımı sağlanır.
 • Anne ya da babanın prim borcu varsa çocuk borçlu olunsa bile bu sigorta kapsamından yararlanır. Örneğin baba bağkur prim borçlusu olsa bile çocuk 18 yaşına kadar babasının bağkuru üzerinden sağlık güvencesinden yararlanır.
 • Anne ya da babanın herhangi bir güvencesi yoksa çocuk otomatik olarak 18 yaş altı sigortaya geçer. Yine 18 yaşına kadar devlet güvencesinde olur ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir.

Bebeğin kayıt işleminin ardından sigorta kapsamında yapılacak yeni doğan sgk işlemleri bitmiştir. Bununla birlikte yeni doğan çocuklar için devlet tarafından bazı ödemeler gerçekleştirilmektedir. Halk dilinde doğum ya da emzirme olarak bilinen bu ödemelerle ilgili kısaca değinelim.

Memurların Yeni Doğan Çocuğu SGK’ya Nasıl Bildirilir ?

Devlet memurları için de yeni doğan çocuklarıyla alakalı prosedür yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibidir. Bununla beraber yine aynı şekilde Öğretmen yeni doğan çocuğu sgk’ya kayıt işlemi de değişiklik gözetmeksizin normal vatandaşlardaki prosedürle aynıdır.

Bebeklerin Sigortası Otomatik Yapılıyor mu ?

Son yapılan düzenlemelerdeki değişiklikle birlikte, doğum yapılmasının ardından ilgili hastane bilgileri Nüfus Müdürlüklerine göndermektedir. Nüfus kaydının oluşturulmasından sonra yeni doğan bebeğin sgk ya kayıt işlemleri otomatik olarak gerçekleşmektedir. Fakat bununla birlikte eğer SGK kurumunun sistemlerinde oluşacak bir arıza veya veriyi doğru çekmemesi durumunda problem yaşanabilir. Eğer sorun yaşamak istemiyor ve garantici bir yapınız varsa yeni doğan sgk bildirimi her ne kadar otomatik olsa da yukarıda belirtmiş olduğumuz aşamaları takip ederek yenidoğan bebek sgk bildirimi işlemini hızlandırabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?
Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?

Çocukların SGK kaydı ya da yeni doğan bebeklerin sigorta kayıt işlemlerini yani sosyal güvencesinin ne olduğunu online olarak sorgulama yapabileceğiniz sistem ne yazık ki şu an için bulunmamaktadır. E-Devlet üzerinden yeni doğan bebeğin SGK kaydının talebinin oluşturulması ya da yeni doğan sgk kaydı sorgulaması yine aynı şekilde yapılamamaktadır.

Yeni doğan bebekler için sosyal güvencesini aktif hale getirmek için yapılması gereken hususları yukarıda da bahsettiğimiz üzere vakit kaybetmeden Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak işlemleri hızlandırmanızdır. Kayıt oluşturulmasının beraberinde çocuklar için SGK kaydı sorgulamasını çevrenizde bulunan herhangi bir SGK ya da eczaneden gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi gelelim yine en çok merak edilen konulardan birisi olan yeni doğan SGK ve doğum parası ile soruların cevabına.

Ayrıca daha önce sitemizde yer verdiğimiz E-Devlet Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? adlı konumuzuda ziyaret ederek süt parasıyla ilgili bahsi detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek SGK Yardımı 2021

Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?
Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerin anne ya da babasının sigortalı olması durumunda, 2021 yılında geçerli olmak üzere yeni doğan bebek SGK ücreti tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 4A SSK ya da 4B bağkur sigorta kapsamında olunması durumunda çocuğun doğmasından 1 yıl önceki zamanda en az 120 gün sigorta varsa ve tabi bağkur kapsamında ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu yoksa SGK tarafından halk dilinde emzirme yardımı olarak bilinen destek bir kereye mahsus verilmektedir. 2021 yılında asgari ücret üzerinden 112 gün için ortalama ödeme tutarı 7500 TL’dir.
 • Emzirme yardımı 2021 yılı için her doğan çocuk için aileye verilecek olan miktar 232 TL’dir.
 • SGK tarafından yapılan emzirme yardımının yanısıra bazı kurumlar tarafından da doğum parası, analık parası, çocuk parası gibi bir takım ödemeler gerçekleştirilebilmektedir. Bu yardımlarla ilgili kısa bir süre içerisinde sitemizde tek başlık altında toplayacağız.

Yeni Doğan Bebek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımı nasıl alınır ?

Doğumu gerçekleştiren annenin T.C vatandaşı olması halinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca tek sefere mahsus anneye doğum parası yardımı yapılmaktadır.

2021 Anneye Doğum Parası Yardımı Miktarı;

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • İkincisi için 400 TL,
 • Üçüncü ve sonrası için ise 600 TL olacaktır.

Sgk Yeni Doğan Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?
Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır?

Bir önceki başlıklarda belirttiğimiz üzere anne ve babaya bağkur ve ssk kapsamında belirlenen kriter ve şartların taşınması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emzirme yardımı ödeneği ödenmektedir.

 • Söz konusu ödenek otomatik olarak yapılmaktadır. Doğum emzirme kaydıyla ilgili işlemleri hastane gerçekleştirdiyse, yine aynı şekilde doğan çocuğun Nüfus kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından ilgili kurum olan SGK emzirme ödeneğini 15 gün içerisinde bankaya/PTT ye gönderir.
 • Ödenekle ilgili e-devletten üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yeni doğan sgk çocuk yardımı sorgulama sayfası üzerinden e-devlet bilgilerinizi yani T.C. kimlik numaranızın yanısıra daha önce almış olduğunuz e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

E Devlet Yeni Doğan Kayıt Nasıl Yapılır ?

Yine bir önceki başlıklarda bahsettiğimiz üzere yeni doğan sgk işlemleri ile ilgili detaylı olarak anlatım gerçekleştirdik. Ancak yine kısaca bahsedecek olursak, yeni doğan çocuğun sgk kaydı otomatik olarak yapılmaktadır. Yeni doğan bebek sağlık sigortası sorgulaması ya da yeni doğan bebeğe sağlık sigortası açtırma başvurusu e-devlet üzerinden yapılamamaktadır.

2021 Yeni Doğan Bebek Sgk Kaydı Nasıl Yapılır? adlı konumuzun sonuna geldik. Konuyla ilgili sorularınızı sayfamızın altında bulunan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER