Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

65 yaş aylığı nasıl ve nereden alınır?

65 yaş aylığı nasıl ve nereden alınır?
Bu haber 19 Ağustos 2021 - 17:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

65 yaş aylığı nasıl ve nereden alınır? Bunun için yapılması gerekenlerden size biraz bahsedelim. Bir çok insan 65 yaş aylığı nasıl alınır? sorusuna cevap aramaktadır. Her kurum farklı açıklamalarla aynı bilgileri vermek istese de insanların bazen kafası karışabiliyor.Bugün sizlere 65 yaş aylığının nasıl alınacağını anlatıyoruz. Öncelikle birden fazla yere başvurabiliyorsunuz, yani tek yer ile sınırlı değil. Bunlardan birisi 65 yaş üstü aylığını almak isteyen vatandaşlarımız için özel olarak bulduğumuz bir kurumdur.Bu kurumlar yaşadığınız ilçede bulunmaktadır.

65 yaş aylığınızı alabilmeniz için ikametgahınızın bulunduğu ilçeye giderek burada bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru da bulunabilirsiniz.

65 Yaş Aylığını Alman İçin Ne yapılmalıdır?

Yaşadığımız ülkede yaklaşık 8 milyon 65 yaş üstü vatandaş yaşamaktadır. Bu vatandaşlarımız herhangi bir sosyal güvenceye tabi tutulmadan, gelirlerinin düşük olduğunu göstererek 65 yaş aylığı alabilmektedirler.

Bu vatandaşların yaklaşık 1 milyonu tek yaşayarak veya başka kimseden yardım almayarak geçimini sürdürmeye çalışıyor. Ülkemizde geçim şartı ne kadar zor olsa da devletin bu yardımı yaşlılarımıza ilaç gibi geliyor. Maaşlarını alan yaşlı vatandaşlarımız ay sonuna kadar geçinebilecek düzeyde harcama yapıyorlar. İlk zamanlarda 65 yaş üstü parası 3 yada bir veriliyordu ancak yeni çıkan kanunla bu durum aylık ödenmeye dönüştürüldü. Vatandaşlarımızın aldığı bu para 711 lira idi. Ancak bu rakam belirli koşullar altında değişiklik göstermektedir.
65 yaş aylığı memur maaşlarının katsayılarına göre hesaplanmaktadır. Bu parayı almak isteyen vatandaşlarımızın yapması gereken 3 şart bulunmaktadır. Bu şartlar: yaş,gelir ve sosyal güvencedir. Eğer siz bu şartları yerine getiriyorsanız hiç beklemeden ikametgahınızda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurarak 65 yaş üstü aylığı almaya hak kazanabilirsiniz. Tabi bu saydığımız koşulları belgeler ile gittiğiniz kuruma sunmanız gerekmektedir. Bu belgeleri e-devlet üzerinden kolaylıkla alabilir ve götürebilirsiniz.
65 yaş aylığı hesaplama

65 yaş aylığı hesaplama

Nereye başvurulması gerekiyor?

65 yaş üstü vatandaşlarımızın gerekli evrakları tamamladıktan sonra yapması gereken tek işlem gerekli yerlere başvurmak. Eğer belgeleriniz eksik ise başvurunuz kabul olmayacaktır. Bu sebeple sizden istenilen belgeleri eksiksiz götürmeniz gerekmektedir. Şimdi gelelim gidilmesi gereken yere. 65 yaş üstü vatandaşlarımız ikametgahlarının bulunduğu ilçeye giderek burada bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, gerekli evrakları verip aylık almaya talep olabilir. Buranın haricinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın başvuruda bulunabileceği bir diğer kurumdur. Bu kuruma da aynı şekilde gerekli evrakları eksiksiz götürerek, başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurular ortalama 1 ay gibi bir süreçte sonuçlanmaktadır.

65 yaş aylığı neden kesilir?

65 yaş üstü vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan veya bu kuruma bağlı farklı bir kurumdan aylık almamanız gerekmektedir. Ayrıca ölüm oranlarına bağlı olarak alınan aylıklarda bu gelirin kesilmesine sebep olacaktır. 65 yaş üstü düzenli aylık alan kişilerin eğer aylığı 701 tl üzerinde ise bu 65 yaş üstü aylığın kesilmesine sebep olacaktır. Bu sebeple farklı bir yerden maaş alıyorsanız bu maaşın 701 lirayı geçmemesi gerekiyor.

Sizin ağlığınız daha düşük olsa da eşinizin aylığı ile sizin aylık gelirinizin toplamı 1.402 lirayı geçiyorsa ikiniz de ne yazık ki bu yardımdan faydalanamazsınız. 65 yaş üstü maaşı alırken olası bir durumda eğer eşinizden boşanırsanız ve size nafaka ödenirse bu aylık yine kesilecektir.  Eğer taşınırsanız ya da adres değiştirmek isterseniz paranız kesilecektir ancak 1 yıl içerisinde ikametgahınızı taşıdığınız yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak tekrar değerlendirmeye aldırabilirsiniz. Bu değerlendirme 1 ayda sonuçlanarak size ulaşacaktır.

65 yaş aylığı

65 yaş ve üzeri aylık alma

65 Yaş Üstü Aylık Nasıl Belirleniyor? Güncel Rakam Ne?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 65 yaş aylığın oranı memur maaşının katsayısına endeksli olarak hesaplanmaktadır. Bu aylığı almak isteyenlerin başvuru öncesi yerine getirmesi gereken koşullardan birisi olan aylık aile geliri üst sınırı asgari ücrete bağlı olarak değişmektedir. Asgari ücretin artması ile bu sınır her geçen yıl artmaktadır. Bunla beraber 65 yaş üstü aylık geliri de artmaya devam etmektedir. Güncel kurda 65 yaş üstü kişinin ve eşinin aylık gelirleri maksimum 852.53 TL olmalıdır. Eğer bu rakamı geçerse 65 yaş üstü aylığı almaya hak kazanamaz. Geçen yıl bu rakam 701.32 TL iken bu yıl 151.21 TL artmıştır. Güncel rakamlarla 65 yaş aylığı yükseldiği için daha önce bu sınıra takılanlar önümüzde ki zamanlar da başvurularını yaparak 65 yaş üstü aylığa tabi olabilirler.

Engelli Vatandaşların Aylığına Zam!

Önümüzde ki yıl daha önce ki yıllarda olduğu gibi engellilere ödenen maaş memur maaşıyla birlikte artacak. 2022 sayılı kanuna göre belirli şartları taşıyan herkes bu maaşı almaktadırlar. Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır: kişi yüzde 40 – 69 arası, yüzde 70 ve üzeri ya da 18 yaş altı engelli yakını olmalıdır. Şuan güncel verilen rakamlar yüzde 40 – 69 arası kişilere 609.61 TL, yüzde 70 engelli veya bunun üzerinde engeli olan kişilere ise 914.42 TL, eğer engeli olan bir yakınınız var ise ayrıca size 609.61 TL ödenmektedir. Engelli aylığını bu yıl Ocak ayında almış olan kişiler yeni zamlı fiyatları Şubat ayı itibari ile alacaklardır. Güncel olarak zamlı fiyatlar şu şekildedir: Yüzde 40-69 arası engelli vatandaşlarımıza veya engelli yakını olan vatandaşlarımıza 651.25 TL, yüzde 70 üzeri engeli olan vatandaşlarımıza ise 976,88 TL olmuştur.

Engelli vatandaş yardımı

Engelli vatandaşın maaşı

Evde Bakım Aylığı

Ailesinde veya yakının da bulunan engelli vatandaşlara devlet tarafından destek amaçlı verilen ücrettir. Bu yardım Sosyal Hizmetler ve Aile bakanlığı tarafından yüzde 50 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlara bakan yani onun bakımını üstlenen kişilere belirli kurumlar aracılığıyla nakit olarak verilmektedir.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER