Katılım Bankaları – Faizsiz Bankalar

2021 Yıllık İzin ile ilgili Soru ve Cevaplar

2021 Yıllık İzin ile ilgili Soru ve Cevaplar
Bu haber 15 Ağustos 2021 - 15:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çalışan işçi, işe giriş tarihinden itibaren 1 yılını doldurması durumunda yıllık izin kullanma hakkı doğar. 4857 sayılı iş kanununda açıkça birçok sorunuza yanıt verilmiştir. Bizde yıllık izin ile ilgili aklınıza takılacak tüm sorulara makalemizde yer vermeye çalıştık.

Yıllık İzin Nedir? Yıllık izin Kullanmasam Ne Olur?

SGK’lı olarak çalışan işçilerin 1 yıllık yoğun bir iş temposu sonrasında dinlenebilmeleri için yasal olarak tanınan ücretli bir haktır. Yıllık izin sürecinde işyerinde çalışmasalar dahi çalışmış gibi ücretlerini alabilmektedirler.

Yıllık izin süreleri kaç gündür?

Yıllık izin süreleri kıdem suresine göre değişmekte olup, yıllık izinler aşağıdaki gibidir.

  • 1 yıl ile 5 yıla kadar aynı işyerinde çalışanlar için (5 yıl dahil) en az 14 gün,
  • 5 yılla 15 yıl arası çalışmış olanlar için 20 gün,
  • 15 yıl (dahil) ve daha fazla aynı işyerinde çalışanlar için en az 26 gün

Yıllık izin kullanma hakkına sahiptirler.

Yeraltında Çalışan İşçilerin Yıllık İzni

  • Yeraltında çalışan işçilerin yıllık izni 1 yıl ile 5 yıl arası çalışanlara 18 gün
  • 5 Yıldan fazla 15 yıldan az çalışanların 24 gün,
  • 15 yıl dahil olmak üzere çalışanlar için 30 gün

Yıllık İzin 10 Günden Az Olabilir mi?

Bölünmesi planlanan yıllık izin için 10 günden az olmamak şartıyla bölünebilir.

İşçi Yıllık İzin Kullanmak Zorunda mı?

Bu soru çokça sorulan ve araştırılan konulardan birisidir. Çalışan işçimin kanunlarda yasal olarak kullanması gereken izin zorunludur ve bu izin hakkından vazgeçemez. Yani işçi yıllık izin kullanmayıp çalışmak istememesi gibi bir durum söz konusu olamaz. İşveren çalışanın iznini kullanmasından mükellefdir ve takip etmesi gerekir.

Yıllık izin Nasıl istenir?

Yıllık izin hakkı dolan işçi kullanmak istediği yıllık izni yazılı olarak çalıştığı işyerine yazılı olarak izne çıkmak istediği tarihleri bildirmesi gerekir. Yazılı olarak şu şekilde talepte bulunulmalı;

  • İsim Soyisim
  • SGK sicil numarası
  • Hangi tarihler arasında izin kullanmak istediği
  • Ücretsiz yol izni isteyip istemediği

Yukarıdaki bilgileri doldurup yazılı olarak işverene iletilmelidir. Eğer istenen tarihlerle ilgili işveren onaylamazsa yeni bir tarih önerisinde bulunabilir.

İşveren İşçiye Yıllık İzin Kullandırmak Zorunda mı?

Yasal olarak 1 senesini doldurmuş kişiler izin hakkına sahip olur ve işveren yıllık izni kullandırmak zorundadır. Ancak işçinin talep etmiş olduğu tarihleri onaylamak zorunda değildir. İşveren neden o tarihlerin uygun olmadığını belirterek yeni bir tarih önerisinde bulunabilir.

Ayrıca işveren tarafından ya da işverenin görevlendirdiği kişiler tarafından, izin kuruluyla görüşme sağlanarak işyerindeki işin niteliğine göre, yıllık kullanılması zorunlu olan yıllık izni belli bir dönem içerisinde verilebilmesiyle ilgili bildirge yayınlayıp işçilere ilan edebilir.

Yıllık Yol İzni Hakkı Nedir?

Çalışanın, yıllık iznini bulunduğu şehirden farklı bir şehirde kullanmak istemesi durumunda, işverenden ücretsiz olarak yol izni talep edebilir. Talep edilen yol izni işveren tarafından 4 güne kadar kullandırılabilir. Yol izninin verilmesindeki amaç, tatil sürecinde yolda geçecek zamanı telafi etmek adınadır.

İşveren İşçiye Yol İzni Vermek Zorunda mı?

İşçinin yol izni istemesi durumunda ve yolun uzun olduğunu belgelemesi durumunda işveren işçiye yol izni vermek zorundadır. Yol izni kullanılması durumunda, kullanılan yol izni günü kadar işveren içşiye ücret ödemez.

Yol izin süresi bitmeden işçinin işe dönmesi durumunda, işveren işçiyi bu sürenin bitiminden önce işe başlatmama hakkına sahiptir.

Yıllık İzin Süresi Ücretinin Peşin Ödenmesi Gerekir mi?

İş kanununda çalışanın hakedişi yani maaşını alabilmesi için önce çalışması sonra maaşını alması gerekir. Dolayısıyla genelgede bir ay çalışan işçi bu bir ayın sonrasında ücretini alır.

Ancak işçi yıllık izne ayrılmak istediğinde, izin sürecinde fazla harcama yapabileceğinden dolayı, ücretinin peşin ödenmesi öngörülmüştür. Buda iş kanunun 57’inci maddesinde açıkça yer almatadır.

Örnek verecek olursak; Çalışan ayın 15’inde izne ayrılmak istediğini belirttiğinde, işveren çalışmış olduğu bu 15 günlük ücreti peşin ödemesi gerekir.

İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanılır mı?

İşçi yıllık izin kullanma talebinde bulunacaksa ihbar süresinden önce bu talebi iletmesi gerekir.Ancak yıllık izin süresi ihbar süresi zamanına denk gelmesi durumunda, ihbar süresi yıllık izin süresi kadar uzar.

Yıllık izinde iken Rapor Alan işçi

İşçinin yıllık izin süresi içerisinde hastalanması ve bu hastalığı neticesinde rapor alması durumunda, yıllık izin süresi raporun çalışma günlerine denk gelen günleri kadar uzar.

Yarım Gün Çalışmada Yıllık İzin

Yıllık izin kanunlarda belirlenen süreler içerisinde en az 1 gün olarak kullandırılabilir. Ancak günümüzde çokça yarım gün olarak kullandırılmakta olduğunu görebiliyoruz.

Yıllık İzin Hakkı Kullanılmadığında Yanar mı?

Yıllık izin kullanmayan işçilerin bir sonraki izin dönemine kullanmadığı süre devrolur. Bir sonraki sene içerisinde kullanabilir. Çalışanın iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda yıllık izni kullanılmamışsa ve hakedişi bulunuyorsa, çıplak ücret üzerinden hesaplanarak işçiye ücreti ödenir.

Sitemizde daha önce yayınlamış olduğumuz 2021 SGK Rapor Onay Süresi Kaç Gün ? adlı konumuzu inceleme için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER